Коріандр
Coriándrum sátivum
Кінза
Описание
Коріандр посівний - культурна рослина, зелень якої відома під назвою кінза. Трава застосовується в харчовій промисловості, а плоди використовують як лікувальну фітосировину, яка входить до складу різних зборів і препаратів.
Состав
До складу плодів коріандру входить ефірна олія, терпени, аскорбінова кислота, фелландрен і пінени, жирні олії, пектини. Рослина містить незначну кількість алкалоїдів. Однією з основних дієвих речовин плодів коріандру виступає ефірна олія. У ній присутні цимол, борнеол, ліналоол, їхні ефіри.
Фармакологические свойства
Коріандру плоди мають відхаркувальну, спазмолітичну, проносну, жовчогінну дію. Препарати рослини відрізняються анальгетичними і ранозагоювальними властивостями, вони здатні покращувати апетит і нормалізують травлення. Їхнє застосування забезпечує вітрогінний вплив на травну систему. Плоди коріандру характеризуються антисептичними і бактерицидними властивостями. Вони забезпечують грануляцію тканин та їхню регенерацію. Лікарські засоби з коріандру мають протигемороїдальні властивості.
Коріандр - рослина, широко затребувана в кулінарії та медицині. Надземна частина трави застосовується як ароматична і смакова добавка, плоди використовують у лікуванні широкого спектра захворювань.
Регіони проростання коріандру
Коріандр є городньою культурою. Завдяки цьому він поширений повсюдно.
Загальна інформація
Коріандр є поширеною харчовою рослиною, яка вирощується для приготування спецій і ароматичних добавок. Його застосовують у лікувальних цілях у вигляді відварів, настоїв.
Ботанічна характеристика
Коріандр посівний - трав'янистий однорічник. Має прямі стебла, які покриті листям, розташованими почергово. Воно має характерний специфічний запах. У рослини є веретеноподібний стрижневий корінь. Стебла голі, розгалужуються вгорі. Листя ділиться на три види - нижнє, верхнє, прикореневе. Суцвіття представлене складною парасолькою, яка складається з трьох або п'яти променів. Цвітіння починається поетапно, першими цвітуть центральні парасольки, потім інші. Квітки дрібні, забарвлені в білий або рожевий колір, рідше кремовий та фіолетовий. Плід представлений двостулковою сім'янкою кулястої форми. Оскільки цвітіння починається нерівномірно, дозрівання плодів також відбувається неоднорідно. Тому заготівлю сировини проводять завчасно, орієнтуючись за ступенем зрілості центральних парасольок.
Опис лікарської сировини
Як лікувальну сировину використовують коріандру плоди. У них зосереджені дубильні речовини та ефірні олії. Плоди коріандру застосовують у лікувальних цілях, оскільки в них знаходиться основний набір корисних макро- і мікроелементів, біологічно активних речовин.
Особливості збору
Плоди коріандру збирають після їхнього повного дозрівання. Індикатором готовності сировини виступає забарвлення парасольок рослини. Зрізати їх можна після того, як вони побуріють. Проводити збір потрібно акуратно, оскільки зріле насіння може осипатися на землю. Після того як парасольки зрізані, необхідно провести візуальний огляд і видалити незрілі екземпляри. Відібрану сировину слід акуратно скласти в картонні коробки. У незрілого насіння зберігається неприємний запах, який залишається після сушіння. Він обумовлений вмістом у його складі децилового альдегіду, який зникає в плодах після їхнього дозрівання.
Умови сушіння і зберігання
Сушіння сировини проводять у приміщенні з вентиляцією і сухим повітрям. Із заготовленого матеріалу необхідно сформувати пучки, які пов'язують між собою ниткою. На підлозі в місці сушіння потрібно розкласти папір. Потім пучки підвішують парасольками вниз над папером, який потрібний для збирання плодів коріандру, що осипаються. Після того як більша частина плодів осиплеться, необхідно використовувати сито, щоб просіяти сировину і видалити сміття, частинки стебел, парасольок і листя.
Лікувальні властивості
Коріандру властивості включають безліч різноспрямованих ефектів. Комплексний вплив на організм препаратів рослини дозволяє використовувати їх як дієвий загальнозміцнювальний засіб. Плоди коріандру здатні поліпшувати травлення і метаболізм, тому що стимулюють вироблення жовчі та шлункового соку. За рахунок цих особливостей препарати коріандру приймають для кращого засвоєння важких харчових продуктів.
Застосування в медицині коріандру
У лікувальних цілях плоди коріандру застосовуються в лікуванні захворювань травної системи, які супроводжуються погіршенням апетиту, метеоризмом, запорами. За рахунок дубильних речовин і ефірної олії коріандр сприяє виробленню жовчі, стимулює вироблення шлункового соку. Також сукупність цих речовин дозволяє поліпшити перистальтику кишечника. Плоди рослини є натуральним анальгетиком, який допомагає знизити больові симптоми при виразці дванадцятипалої кишки.
Плоди коріандру мають здатність подразнювати слизові оболонки і стимулювати вироблення мокротиння. За рахунок цього їх застосовують у лікуванні захворювань органів дихання, які характеризуються сильним кашлем і складнощами у відходженні мокротиння. Рослина виділяється протимікробними і антисептичними властивостями.
Препарати рослини використовуються для лікування істерії та нервового перезбудження як заспокійливий засіб з вираженими седативними властивостями. Також коріандр є протисудомними ліками.
Коріандр є природним антисептиком, яким можна обробляти рани та інші пошкодження шкіри. Він допомагає захистити їх від інфікування і стимулює загоєння.
Користь коріандру
Корисні властивості коріандру дозволяють використовувати його як ефективний і доступний компонент при виготовленні косметики. Рослину включають до складу кремів, лосьйонів, масок, тоніків для догляду за обличчям, зоною декольте. Коріандр допомагає позбутися вугрів і висипань. Обробка проблемної шкіри відварами рослини сприяє очищенню і нормалізації роботи сальних залоз. Засоби з коріандру усувають лущення, зменшують набряклість. Завдяки делікатному впливу на шкіру їх можна застосовувати для догляду за делікатною зоною навколо очей.
Насіння коріандру допомагає поліпшити загальний стан організму при алкогольних інтоксикаціях. Воно усуває головний біль і запобігає появі неприємного запаху метаболітів спиртного.
Застосування коріандру допомагає позбутися мігрені та судом. Настої та відвари плодів можуть стати профілактичним засобом від порушень серцевого ритму.
Протипоказання до прийому коріандру
Протипоказанням до прийому препаратів коріандру є індивідуальна непереносимість. При передозуванні засобів із рослини може виникнути підвищена збудливість, розлади сну та інші порушення у роботі нервової системи. За день не можна приймати понад 4 г сухої сировини. Перед вживанням коріандру в лікувальних цілях необхідно проконсультуватися з лікарем.