Горобина чорноплідна
Aronia melanocarpa
Аронія чорноплідна
Описание
Чорноплідна горобина - листопадна рослина, висота якої не перевищує 2-5 метрів. Стовбур має темно-коричневе забарвлення, у старих кущів - сірувато-чорне. Листя черешкове, чергове, з зубчастими краями, зверху зелене, знизу сірувате, до 8 см у довжину. Ширина листя не перевищує 4 см. Квітки рослини двостатеві, зібрані в щитовидні суцвіття. Забарвлення квіток рожеве або біле. Плоди - темні яблучка діаметром не більше 1,5 см. З одного куща рослини можна отримати в середньому від 5 до 8 кг плодів.
Состав
Плоди чорноплідної горобини відрізняються низькою калорійністю, тому використовуються як дієтичний продукт. Вони також служать у якості лікарської сировини. До складу плодів входять пектини, вітаміни A, K, B, C, E, дубильні речовини, бета-каротин, макро- і мікроелементи - мідь, бор, марганець, залізо, марганець, а також глюкоза, сахароза та фруктоза.
Фармакологические свойства
Горобини чорноплідної плоди містять сорбіт, завдяки якому плоди можна вживати діабетикам. Також у плодах чорноплідної горобини містяться органічні кислоти, включаючи фолієву і нікотинову кислоту.
Загальна інформація
Чорноплідна горобина - чагарник, який культивується для отримання лікарської сировини. З компонентів рослини також добувають інгредієнти харчових добавок. Плоди чорноплідної горобини стимулюють секрецію травної системи, розширюють судини, усувають спазми, збільшують згортання крові. З ягід аронії отримують натуральний барвник, який використовують при виробництві їжі та корисних добавок.
Заготівля сировини
В якості основної лікарської сировини використовують плоди чорноплідної горобини. Їх заготівля проводиться у вересні-жовтні. Збір ягід здійснюється вручну. В якості допоміжного інструменту може застосовуватися секатор, яким зрізаються плоди або щитки. Ягоди складають у попередньо підготовлені ємності або ящики. Після прибирання сировину перебирають і сортують, видаляють всі пошкоджені й хворі екземпляри. Зберігати свіжі плоди для вживання в їжу можна не більше 3 днів. Якщо суворо дотримуватися температурного режиму і не піддавати ягоди температурі вище 5 ℃, сировина залишається придатною до вживання протягом 2 місяців. Оптимальним варіантом для заготівлі плодів аронії є сушіння. Для підготовки сировини можна використовувати сушарку, в яку поміщають плоди і витримують при температурі 60 ℃. Також можна сушити ягоди природним шляхом у вентильованому приміщенні або під навісом, розкладаючи сировину на чисту поверхню, яку попередньо застелили папером або тканиною. Плоди необхідно розмістити рівномірним шаром і періодично перемішувати. Після сушіння видаляють зіпсовані екземпляри і упаковують сировину в герметичний скляний посуд.
Лікувальні властивості
Чорноплідної горобини властивості забезпечують зміцнення стінок кровоносних судин, нормалізують роботу кишечника, надають спазмолітичну дію, стимулюють вироблення жовчі. За рахунок вмісту пектинів препарати з рослини забезпечують виведення токсинів з організму, в тому числі важких металів і радіоактивних речовин. Також вони забезпечують нормальне функціонування обміну речовин і знижують холестерин. Корисні властивості, перераховані вище, дозволяють застосовувати чорноплідну горобину для лікування гастритів, викликаних пониженою секреторною функцією організму.
Чорноплідної горобини користь не обмежується позитивним впливом на метаболізм. Речовини у складі листя і плодів рослини покращують периферичний кровообіг, нормалізують проникність судин. Такі властивості дозволяють застосовувати препарати аронії для профілактики і лікування гіпертонічної хвороби, атеросклерозу.
Користь аронії для організму
У складі плодів аронії присутні дубильні речовини, які сприяють зв'язуванню і видаленню з організму токсичних сполук. За рахунок того, що дубильні речовини є антиоксидантами, вони мають загальнозміцнювальну дію. Пригнічення вільних радикалів і зв'язування токсичних речовин - основна роль танінів, які також запобігають ризику розвитку пухлин і сприяють відновленню організму.
Пектини у складі плодів аронії допомагають ефективно виводити з організму шкідливу мікрофлору. Речовини усувають спазми і покращують стан судин. Настої та відвари з чорноплідної горобини показані при кровотечах, бо вони пов'язують кров і сприяють загоєнню ушкоджень. Нерідко плоди аронії рекомендують вживати людям, які проживають у районах радіаційного забруднення, так як вони стимулюють роботу щитовидної залози. Завдяки здатності препаратів на основі ягід чорноплідної горобини розширювати судини вони корисні тим, хто страждає від променевої хвороби. При цьому плоди допомагають виводити радіонукліди з організму. У лікувальних цілях плоди аронії використовують для профілактики і лікування гіпо- та авітамінозу, тиреотоксикозу.
Протипоказання до прийому чорноплідної горобини
Прийом плодів аронії протипоказаний людям з підвищеним згортанням крові, зниженим тиском, тромбозом і колітом. Чорноплідної горобини протипоказання стосуються тих, хто страждає від підвищеної кислотності й виразкової хвороби. З обережністю призначають лікарські засоби на основі аронії людям з варикозним розширенням вен. Перед вживанням препаратів рослини рекомендується проконсультуватися з лікарем.
Вирощування і догляд
Висаджування чорноплідної горобини проводять з кінця вересня по початок жовтня або з середини і до кінця квітня. Грунт, який прийнятний для чагарника, - нейтральний суглинний, добре зволожений. Рослина добре приживається на освітлених місцях. Поливати чорноплідну горобину потрібно помірно, особливе зволоження рослині необхідно в період вегетації та плодоношення. Проводити обрізку чорноплідної аронії потрібно навесні. Для того, щоб забезпечити хороший урожай і зміцнити чагарник, необхідно використовувати підгодівлю.
За матеріалами:
1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.
Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.