Дата публикации
28.12.2023
Дата обновления
01.04.2024

Астрагал

Astrāgalus

Мишачий горошок

Описание

Астрагал є невибагливою рослиною, яке легко культивується. Він належить до маловідомих цілющих трав, які з давніх-давен застосовують у народній медицині. Рослина використовувалась як ліки древніми скіфами, які вважали її засобом, що продовжує життя. Астрагал носить ряд інших назв - котячий горох, вовчий горох, золототисячник, кам'яний звіробій. Він має високу цінність як лікарська сировина, а також у якості азотфіксуючої культури. У природі існує понад 2000 видів рослини, проте в медицині знайшов застосування астрагал шерстистоквітковий. У лікувальних цілях використовується настій його трави.

Состав

В складі трави астрагалу присутні флавоноїди, кумарини, органічні кислоти, тритерпенові сполуки, дубильні речовини. Рослина містить магній, залізо, кремній, фосфор, марганець, кальцій, а також ряд інших мікроелементів. Трава містить вітаміни A, B, C і включає токоферол. Серед цінних компонентів рослини виділяють ефірну олію, слизові речовини, кверцетин, кемпферол, бассорин. Рослина здатна накопичувати селен.

Астрагал

Фармакологические свойства

Дія астрагалу трави на організм виражається в гіпотензивному і судинорозширювальному ефекті. Препарати рослини є сильним діуретиком, мають жовчогінні властивості. Застосування трави астрагалу виявляє помірну седативну і заспокійливу дію, знижує артеріальний тиск, покращує показники крові.

Регионы проростания лечебного растения
Днепропетровская область
Донецкая область
Луганская область
Харьковская область
Астрагал

В астрагалі присутня значна кількість макро- і мікроелементів, а також високоактивних компонентів. За рахунок збалансованого складу рослина застосовується в лікуванні широкого діапазону захворювань - хвороб серця, суглобів, нирок, шкіри.

Регіони проростання астрагалу шерстистоквіткового

Поширюється астрагалу шерстистоквіткового трава в помірному кліматі. Зустрічається рослина у степовій зоні, а також у помірно зволожених місцях. Вона погано переносить надлишок вологи в грунті. Астрагал можна знайти на узліссях лісів і на галявинах. Трава росте на занедбаних місцях. За рахунок того, що рослина є зникаючим видом, її заготівля у великих кількостях заборонена. Вирощувати траву астрагалу можна у відкритому грунті за допомогою насіння.

Загальна інформація

В астрагалі присутня значна кількість макро- і мікроелементів, а також високоактивних компонентів. За рахунок збалансованого складу рослина застосовується в лікуванні широкого діапазону захворювань - хвороб серця, суглобів, нирок, шкіри.

Ботанічна характеристика

Астрагал шерстистоквітковий є одно- або багаторічною рослиною. Трава належить до сімейства бобових. Висота численних стебел рослини становить 35-40 см. Вони мають рудувате або буро-сіре забарвлення і вкриті густим опушенням. Стебла здатні підніматися, є лежачими. Покриває їх складне черешкове листя. Воно складається з дрібних листочків, кількість яких коливається близько 12-14 штук. Парні листочки покривають черешки і розташовуються супротивно відносно один одного.

Суцвіття астрагалу утворюють кисті з 15-20 квітками. Вони розташовуються на вершинах квітконосів. Квітки метеликові з характерною будовою бобових. Кисті головчасті, їхнє забарвлення - жовте. Після цвітіння астрагал плодоносить насінням у вигляді бобів, які дозрівають у насіннєвій коробці. Період цвітіння рослини доводиться на середину літа, дозрівання плодів відбувається на початку осені. Плоди мають овальну або еліптичну форму, їхнє насіння трикутне, забарвлене у світло-зелений колір.

Опис лікарської сировини

У лікувальних цілях застосовують траву астрагалу, в якій сконцентрована значна кількість органічних кислот, вітамінів, мінералів, біологічно активних речовин, ефірної олії.

Особливості збору

Заготівлю астрагалу проводять у період цвітіння. Збір сировини необхідно здійснити до того, як у рослини утворюються плоди. Зрізають траву ножем чи ножицями. Необхідно залишати корінь рослини в землі, щоб у нього була можливість відновитися. Астрагал занесений до Червоної книги, тому його знищення або масовий збір заборонені.

Умови сушіння і зберігання

Сушити траву астрагалу потрібно в провітрюваному приміщенні. Для підготовки сировини потрібно забезпечити постійний приплив повітря. При використанні сушарки потрібно дотримуватися температурного режиму 50-55 ℃. Слід враховувати, що зі свіжої сировини виходить невеликий вихід сухої трави - всього ⅕ від початкового об'єму. Зберігати її можна не більше 1 року в паперових пакетах або коробках.

Лікувальні властивості

Астрагалу властивості включають здатність впливати на стан крові - поліпшити її коагуляційні та антикоагуляційні характеристики. Завдяки цьому рослина виступає сировиною для виробництва препаратів, спрямованих на нормалізацію згортання крові. Рослина має протипухлинні властивості, оскільки в її траві містяться ізофлавони. Трава астрагалу відрізняється ранозагоювальною і регенеруючою дією. Вона застосовується в лікуванні суглобових захворювань.

Застосування в медицині астрагалу шерстистоквіткового

Астрагал використовується в медицині як лікарський засіб, який сприяє зміцненню серця і судин. Рослина має судинорозширювальну дію і перешкоджає зменшенню просвіту капілярів. Астрагал допомагає поліпшити кровопостачання мозку і внутрішніх органів. За рахунок нормалізації функцій крові в ній забезпечується нормальне транспортування кисню. Завдяки цим властивостям рослину використовують у профілактиці ішемії, інсульту, інфаркту. Призначають настої золототисячника при серцево-судинній недостатності, стенокардії, ранніх стадіях гіпертонії.

Лікарські засоби на основі астрагалу використовують при гострих і хронічних нефритах. Вони мають сильний сечогінний ефект і знижують тиск. Відвар астрагалу корисний при астенії.

Астрагал - користь

Астрагал має у своєму складі селен, який сприятливо впливає на опір пухлинам. Для літніх людей рослина є засобом, завдяки якому можна поліпшити загальне самопочуття, знизити інтенсивність неприємних симптомів при ревматизмі. Астрагал корисний у лікуванні дерматитів і пошкоджень шкіри. Він стимулює загоєння і має антиоксидантну дію.

Вживання астрагалу в помірних кількостях дозволяє запобігти атеросклерозу. Він підвищує розумову діяльність і допомагає позбутися головного болю, який спровокований звуженням судин. Застосовують астрагал як седативний засіб, що знижує збудливість нервової системи.

Протипоказання до прийому астрагалу

Протипоказаннями для вживання препаратів рослини є індивідуальна непереносимість компонентів астрагалу. Його не варто застосовувати при гострих і хронічних захворюваннях нирок, тривалих захворюваннях серцево-судинної системи, а також при будь-яких хронічних хворобах без попередньої консультації з лікарем.

Астрагал