Фітотерапія нежитю у дорослих і дітей

Нежить, або риніт, — це запалення слизової оболонки носа, що супроводжується набряком, закладеністю носових ходів, печінням та рясним виділенням носового слизу.

Тривалий риніт викликає млявість і втому та може перейти в хронічну форму і призвести до ускладнень: отиту, фронтиту, гаймориту.

Тож якщо у вас нежить, не відкладайте лікування: зверніться до спеціаліста й починайте терапію якнайраніше, щоби не просто швидше одужати, а й не допустити неприємних наслідків.

Причини та види нежитю, особливості лікування

Нежить може виникнути через:

  • часті переохолодження,
  • стреси,
  • алергічні захворювання,
  • ГРВІ,
  • запиленість, загазованість повітря,
  • зниження загальної опірності організму, що суттєво полегшує проникнення вірусів на слизову оболонку носа.

Відповідно до причин виникнення риніт умовно поділяють на три типи:

  • Інфекційний. Викликаний патогенними бактеріями та вірусами. Включає гостру та хронічну бактеріальну інфекцію.
  • Алергічний. Виникає внаслідок контакту з пилком рослин, пліснявою, шерстю та виділеннями тварин, пилом тощо.
  • Неалергічний. Включає багато підтипів і зумовлюється гормональними порушеннями, дією ліків, холодним повітрям, різкими запахами тощо.

При перших симптомах нежитю подбайте про регулярне провітрювання приміщення, промивайте ніс сольовими розчинами та пийте багато теплої рідини. Крім звичайного чаю, це можуть бути настої з липи та звіробою, чай із листя смородини, ягідні морси.

Не варто зловживати судинозвужувальними препаратами. Вони спричиняють порушення функції війок епітелію слизової оболонки носа, які видаляють слиз. Небезпечно закапувати ніс і соком цибулі: речовина лакриматор, яка утворюється при подрібненні цього овоча, може завдати опіків слизовій оболонці носової порожнини й пошкодити рецептори нюху.

Як і будь-яке захворювання, лікувати нежить потрібно за комплексною схемою, призначеною лікарем. Зокрема, у складі терапії спеціаліст може призначити вам лікарські рослини, дія яких спрямована на звільнення носової порожнини від зайвого секрету, зняття запалення слизової оболонки носа, запобігання утворенню нового слизу або загальне зміцнення імунітету.

Як діють рослини проти нежитю і як їх застосовують

Висока ефективність лікарських рослин при боротьбі з нежитем пояснюється наявністю в них фітонцидів, флавоноїдів, ефірних олій та вітамінів.

Залежно від їхньої концентрації, співвідношення й присутності в складі інших допоміжних речовин, цілющі рослини, що застосовують проти риніту, можуть мати такі властивості:

  • антисептичні та протизапальні: квіти ромашки, листя евкаліпта, квіти календули;
  • противірусні та протимікробні: трава звіробою, квіти липи, листя евкаліпта;
  • відхаркувальні: листя шавлії, трава материнки, листя евкаліпта;
  • імуностимулювальні: корені солодки, листя іван-чаю, квіти ехінацеї.
Правильно підібраний спеціалістом комплекс лікарських рослин дозволить швидко зняти набряк слизової оболонки носа, відновити носове дихання та повернутися до повноцінного життя.

Для лікування риніту в домашніх умовах проводять такі процедури із застосуванням фітозасобів:

  • Промивання носа. Один із найефективніших методів лікування нежитю, спрямований на очищення носової порожнини від слизу, мікробів та пилу, зняття запалення.
  • Парові інгаляції. Зволожують слизову оболонку носа, розріджують слиз, зменшують набряк.
  • Полоскання горла. Дає антисептичний ефект, виводить носовий слиз.
  • Приймання чаїв та відварів усередину. Вони підвищують імунітет, забезпечують потогінну й відхаркувальну дію.

Про лікарські рослини, які найчастіше застосовують при нежиті, їхні ефекти, особливості приготування й використання — розповідаємо далі.

Календула

Календулу активно застосовують для лікування захворювань верхніх дихальних шляхів. Цей потужний антибактеріальний засіб ефективний при боротьбі зі стрептококом та стафілококом, тому настої календули часто використовують для промивання носової порожнини.

Квіти рослини містять каротиноїди, фітонциди, флавоноїди та сапоніни, завдяки чому календула має виражену протизапальну, бактерицидну та противірусну дію.

Щоб приготувати настій квітів календули, два фільтр-пакети квіток поміщають в емальований посуд, заливають 200 мл окропу, щільно закривають кришкою і настоюють 10–15 хвилин. Теплим настоєм за допомогою спринцівки або очної піпетки промивають ніс тричі на добу.

Як правильно промивати ніс настоєм календули, читайте за посиланням.

Липа

Для лікування нежитю в домашніх умовах використовують чай із липового цвіту, що має антисептичну, протимікробну та імуностимулювальну дію. Завдяки біофлавоноїдам, які містяться у квітах липи, зменшується запалення, прискорюється відновлення уражених тканин носової порожнини. Високий вміст аскорбінової кислоти, слизу, органічних кислот і сапонінів забезпечує відхаркувальну та потогінну дію.

Для приготування цілющого чаю з липи, 1 ст. л. квітів липи заливають склянкою окропу, настоюють 30 хвилин та проціджують. Склянку теплого напою приймають на ніч або вживають ½ склянки двічі на добу.

Евкаліпт

Відновити носове дихання допоможуть інгаляції та полоскання настоєм із листя евкаліпта. Ця лікарська рослина містить ефірну олію, флавоноїди, дубильні речовини та елагову кислоту, які виявляють антисептичні, протизапальні властивості, розріджують носовий слиз та знімають набряк слизової оболонки носа.

Через високу біологічну активність ефірної олії перед застосуванням евкаліпту рекомендовано обов’язково проконсультуватися з лікарем.

Щоб приготувати розчин для інгаляції, 2 ст. л. листя евкаліпта заливають 200 мл окропу, накривають кришкою та настоюють на киплячій водяній бані 15 хвилин. Настій охолоджують до кімнатної температури та проціджують. Набирають 1 ст. л. настою, розводять у 200 мл кип’яченої води та проводять інгаляції тричі на день.

Якщо у вас немає спеціального інгалятора, доведіть гарячий настій до 200 мл кип’яченою водою та дихайте теплою парою, накрившись рушником.

Солодка

Корінь солодки цінний протизапальною, обволікаючою та відхаркувальною дією. Гліциризинова кислота, флавоноїди та сапоніни, що входять до складу солодки, мають потужний противірусний ефект, підтримують нормальний стан слизової оболонки носа та підвищують загальну опірність організму до бактерій та вірусів.

Відвари з коренів солодки вживають усередину та використовують для полоскання горла, щоб очистити верхні дихальні шляхи від зайвого слизу.

Для приготування відвару солодки 10 г коренів рослини заливають 200 мл окропу, накривають кришкою й тримають на водяній бані 30 хвилин. Далі відвар настоюють протягом 45 хвилин, проціджують та дають охолонути. Вживають по 1 ст. л. 4–5 разів на день.
Для полоскання горла два фільтр-пакети заливають 200 мл окропу та настоюють 15 хвилин. Настій використовують теплим.

«Синуфітол»: цілюща сила трав проти нежитю

 

Окрім поодиноких лікарських рослин, ще ефективніше в лікуванні нежитю проявляють себе розроблені фахівцями трав’яні збори. В асортименті компанії «Ліктрави» таким препаратом є «Синуфітол».

Завдяки поєднанню сировини шістьох цілющих рослин із різним механізмом дії «Синуфітол» виявляє протизапальний, антисептичний, імуностимулювальний, відхаркувальний та тонізувальний ефект.

До складу «Синуфітолу» входять:

  • первоцвіту трава — 25 %,
  • липи квітки — 20 %,
  • буквиці трава — 15 %,
  • евкаліпту листя — 15 %,
  • шавлії листя — 15 %,
  • звіробою трава — 10 %.

У комплексі ці рослини допомагають зняти набряк слизової оболонки носа, долають закладеність носових пазух та сприяють зміцненню імунної системи.

Приготувати настій «Синуфітолу» так само легко, як і звичайний чай, адже ми випускаємо збір у фільтр-пакетах — по 20 в упаковці.

Використовувати фітозбір можна вже при перших ознаках нездужання.

Особливості протікання та лікування дитячого нежитю

Нежить — одне з найпоширеніших захворювань у дітей. Через несформовану імунну систему уникнути сопель у дитячому віці практично неможливо.

Найчастіше у дітей виникає інфекційний або алергічний нежить. Розрізнити їх нескладно. Зазвичай хвороба починається з прозорих водянистих виділень. У разі вірусної інфекції вони згодом загусають та змінюють колір на різні відтінки жовтого чи зеленого. А при алергічному нежиті зміни кольору майже не відбувається.

Ускладнене носове дихання, біль та печіння всередині носа завдають малюкові неабияких страждань, роблячи його дратівливим і неспокійним.

Як полегшити його стан?

  • Вологе повітря. У приміщенні, де перебуває хворий малюк, забезпечте свіже вологе повітря та відсутність пилу: регулярно провітрюйте кімнату, робіть вологе прибирання, за можливості поставте біля дитячого ліжечка парогенератор.
  • Прогулянки. Якщо в дитини немає температури, вирушайте гуляти. Стежте, аби дитина не мерзла і не перегрівалася. Активні ігри варто відкласти до повного одужання.
  • Промивання носа. Кілька разів на день промивайте ніс сольовими розчинами. Це допоможе знизити концентрацію мікробів та зволожити слизову. Позбутися зайвого носового слизу в немовлят допоможуть спеціальні груші та аспіратори.

Крім цього, після консультації з педіатром до терапії дитячого нежитю можна включити лікарські рослини. Вони володіють потужною антисептичною та імуностимулювальною дією, але на противагу синтетичним засобам мають мінімальний перелік протипоказань і побічних ефектів.

При лікуванні нежитю цілющими рослинами дитині, насамперед, корисно давати фіточаї з:

  • трави чебрецю,
  • листя шавлії,
  • квітів липи,
  • плодів шипшини,
  • листя смородини.

Або ж спеціальні трав’яні збори, як-от «Елекасол» ТМ «Ліктрави». Його можна вживати дітям уже від трьох років.

Повністю натуральний «Елекасол» із шести трав здатен швидко запустити процес одужання, адже має антимікробну дію відносно стафілокока, синьогнійної палички, пухнастого мікроспоруму, виявляє протизапальні властивості та стимулює відновлення уражених тканин слизової оболонки носа.

Ще один спосіб використовувати лікарські рослини в терапії дитячого нежитю — інгаляції. Найкраще для цього підходять евкаліпт, первоцвіт, шавлія.

Робити інгаляції можна лише за допомогою небулайзера, адже дихати гарячою парою маленьким пацієнтам категорично заборонено через ризик опіку чутливої слизової оболонки верхніх дихальних шляхів.

Ефективними задля полегшень симптомів нежитю будуть також промивання та закапування носа трав’яними розчинами. Наприклад, з квітів календули та ромашки. Проводять таку процедуру із шестирічного віку за допомогою спеціального чайничка, спринцівки або очної піпетки.

Будьте здорові — і хай нежить ніколи не заважає вам дихати, говорити й жити повним життям!

Більше нові публікаціі