Звіробою трава

HYPERICI HERBA

Заяча кров, кривавник, хворобій та ін.

Звіробій трава: лікувальні властивості
ПРАТ «ЛІКТРАВИ»

Опис

Являють собою багаторічні трав'янисті рослини з супротивним яйцевидним листям і жовтими, зібраними в щиток квітками.

Склад

Трава звіробою містить речовини дубильні (10-12 %), флавоноїди (гіперозид, рутин, кверцитрин, мірицетин, лейкоантоціани), сапоніни, барвники (гіперицин – 0,1-0,4 %, псевдогіперицин, гіперин, франгулаемодинантранол), олію ефірну (0,2-0,3 %), речовини смолисті (17 %), каротин, кислоту аскорбінову.

Фармакологічна дія

Має в’яжучу, протизапальну і деяку протимікробну дію, що сприяє регенерації тканин, помірно впливає на жовчовиділення, збуджує шлункову секрецію і т. ін.

Вінницька область Волинська область Житомирська область Закарпатська область Рівненська область Хмельницька область Чернігівська область

Регіони проростання лікарської рослини

  • Вінницька область
  • Волинська область
  • Житомирська область
  • Закарпатська область
  • Рівненська область
  • Хмельницька область
  • Чернігівська область

Зміст

Загальна інформація

Звіробій має п'ятипелюсткові квіти з яскраво-жовтим забарвленням і чорно-бурими крапками на нижній частині пелюстки. Вони об'єднані в суцвіття, які нагадують щитковидну мітлу.

Цвіте з червня по серпень. У місцях, де росте звіробій, дещо сухий грунт. Це можуть бути узбіччя доріг, місця вирубок, лісові галявини, невисокі гори.

Заготівля сировини

Заготівля проводиться протягом усього періоду цвітіння. Зрізають квітучі верхівки до 25 см завдовжки. Корінь і грубі стебла корисних властивостей не мають. Сушать сировину в добре провітрюваних приміщеннях. Розкладають тонким шаром, час від часу перевертають. Злегка підсушену сировину можна зібрати в пучки і підвісити на протязі, так висихання пришвидшиться. Готовність визначається за станом стебла: воно не гнеться, а відразу ламається. Звіробій зберігають у захищеному від світла місці. Термін зберігання — 3 роки.

Лікувальні властивості

Дія і застосування звіробою

Трава звіробій чинить спазмолітичну дію на гладку мускулатуру всього організму і кровоносні судини, стимулює регенераційні процеси. Затребувані також його в'яжучі, сечогінні, загальнозміцнювальні, кровоспинні, антисептичні та протизапальні корисні властивості.

Звіробій застосовується при гастриті, ентериті, коліті, холециститі, дискінезії жовчовивідних шляхів, гепатиті, жовчнокам'яній хворобі, метеоризмі.

Звіробій ефективний при лікуванні запалень нирок і сечового міхура: він має властивість виводити зайву рідину з організму при її затримці і зниженій фільтрувальній здатності нирок.

Фотосенсибілізуючі властивості трави незамінні для лікування депігментації при вітиліго.

Водяний настій використовують для полоскання при гінгівіті та стоматиті, а також для лікування ангін, тонзилітів та інших запальних захворювань горла і верхніх дихальних шляхів.

Народна медицина застосовує звіробій ще ширше. Трава використовується як антидепресант при неврозах і безсонні, як ранозагоювальний і протиопіковий засіб при гнійних ранах і ранах, що довго не загоюються. Для жінок звіробій вважається засобом, що лікує запалення, стимулює початок місячних та знімає передменструальний синдром. Служить лікувальним засобом при гаймориті та нежиті, недокрів'ї, отиті, болях у суглобах. Входить до складу збору від алкоголізму.

Чай із звіробою служить загальнозміцнювальним засобом. У чоловіків сприятливо впливає на потенцію. Цей же чай стимулює роботу серцево-судинної системи, регулює діяльність ЦНС, травної системи, залоз внутрішньої секреції. Не рекомендується приймати звіробій при гіпертонії, тому що він підвищує тиск.

Трава звіробою використовується для схуднення. Її п'ють у вигляді настою або в складі чаю для зниження ваги. Використання звіробою покращує травлення, виводить зайву рідину, знижує апетит і заспокоює.

Звіробій в косметології

Звіробій допомагає при вугровому висипі, служить омолоджуючим, живильним і тонізуючим засобом для в'ялої, втомленої, старіючої шкіри. Використовується при жирній і пористій шкірі, усуваючи зайву сальність і звужуючи пори. А ще звіробій використовують для посилення засмаги.

Звіробій застосовується для догляду за волоссям. Він зміцнює волосся, перешкоджає випадінню, поліпшує стан жирного волосся. Надає світлому волоссю золотистого відтінку.

За матеріалами:

1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.
5. Лікарське рослинництво: від досвіду минулого до новітніх технологій: матеріали шостої Міжнародної науково–практичної конференції, 26-27 грудня 2017 р., м. Полтава. – Лубни: Комунальне видавництво «Лубни», 2018.– 268 с. Джерело: https://www.pdaa.edu.ua/sites/default/files/node/2908/viconfpoltava2017ver2.pdf

Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.

Дата публікації:

Оновлено: 30.09.2019

Згорнути

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я

Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням ознайомтеся з інструкцією та проконсультуйтеся з лікарем. Зберігати в місцях, недоступних для дітей.