Золототисячника трава

CENTAURII HERBA

Золотник, золотуха, семисильник, центурія, золототисячная трава, уснутурія.

Золототисячника трава — лікувальні властивості
ПРАТ «ЛІКТРАВИ»
Золототисячника трава: опис, користь, лікувальні властивості

Опис

Золототисячник звичайний - однорічна або дворічна рослина висотою до 40 см. Стебла поодинокі або в числі 2-5 з однією основою, чотиригранні, прості. Листя невелике, тонке, цілокрає; прикореневе - в розетці. Суцвіття щітковидно-волотисте; квітки дрібні, з приквітками, яскраво- рожевого кольору. Золототисячник красивий відрізняється від золототисячника малого меншими розмірами (до 15 см) і відсутністю прикореневої розетки листя і суцвіттям.

Склад

Трава золототисячника містить алкалоїди (0,6-1%, переважно генціанін), гіркі глікозиди (еритаурин, еритроцентаурин та інші), флавоноїди (апігенін, лютеолін, рутин, кверцетин та інші), тритерпеноїди (переважно олеанолова кислота), фітостерини, олію ефірну

Лікарські рослини й фітозбори, згадані в матеріалі

Фармакологічна дія

Стимулює секрецію залоз шлунково-кишкового тракту, підвищує жовчовиділення, посилює перистальтику кишечнику, скорочення м’язів матки, виявляє протизапальну, болезаспокійливу, легку проносну і глистогінну дії.

Рівненська область

Регіони проростання лікарської рослини

  • Рівненська область

Зміст

Загальна інформація

Золототисячник цвіте все літо, з червня по серпень. Дозрівання плодів відбувається ближче до осені — в кінці серпня. Трава надає перевагу добре зволоженому грунту, тому зростає в річкових заплавах, навколо верхових боліт і на просіках у сирих лісах. Серед сортів цієї трави є золототисячник колосистий. Його особлива риса — квітки, зібрані в колосовидні суцвіття. Його збір заборонений, тому що рослина отруйна.

Заготівля сировини

Сировина заготовляється під час цвітіння і може збиратися все літо. Зрізають рослину повністю, залишаючи лише невеликі пагони для дозрівання насіння. Сушіння вимагає особливої уважності. Всі квіти розкладаються в один бік і сушаться в абсолютно темному приміщенні без доступу сонячного світла. У той же час при надмірній вологості або браку повітря золототисячник псується, жовтіє, а квітки чорніють або втрачають свій колір. Цю траву також не можна сушити пучками: всередині вона загниває. Висушена сировина зберігається до 3 років, якщо розміщена в сухому приміщенні з регулярним доступом свіжого повітря.

Лікувальні властивості

Основні лікувальні властивості золототисячника — це здатність посилювати секрецію залоз шлунково-кишкового тракту, стимулювати відділення жовчі, збуджувати апетит, надавати легку послаблювальну дію і бути глистогінним засобом.

У складі збору помічено гепатопротективну властивість золототисячника.

Трава золототисячник використовується для лікування холециститу, цукрового діабету, гепатиту, холангіту і недостатнього жовчовиділення. Також застосовується при ексудативному діатезі, нейродерміті та екземі.

Траву золототисячника використовують при поганому апетиті, ослабленій моторній і секреторній функції травної системи, печії, блювоті, метеоризмі, відрижці, нудоті та закрепі.

Трава золототисячника входить до складу комплексної терапії при лікуванні дизентерії, коліту, виразкової хвороби, панкреатиту та анемії.

У народній медицині золототисячник додатково застосовується як кровоспинний, глистогінний засіб і завжди входить до складу зборів від алкоголізму.

Золототисячник використовують як тонізувальний і загальнозміцнювальний засіб при лікуванні гіпертонії, грипу, нервової напруги і після операційного втручання. Застосовують при харчовій алергії у дітей. Рослина входить до складу трав'яних зборів для лікування туберкульозу легенів, малярії, діареї, набряків, захворювань серця і нирок, черевного тифу, епілепсії. Золототисячник ефективний при лікуванні фурункульозу та екземи.

Настій трави золототисячника добре себе зарекомендував як засіб для лікування випадіння волосся.

За матеріалами:

1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.
5. Решетюк О.В., Терлецький В.К., Філіпенко А.Б. Лікарські рослини Полісся з основами фітотерапії. – Луцьк: Твердиня, 2007. – 190 с. Джерело: https://www.researchgate.net/publication/316735224_Likarski_roslini_Polissa_z_osnovami_fitoterapii_The_herbs_of_Polissia_with_the_basics_of_herbal_medicine

Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.

Дата публікації:

Оновлено: 27.05.2021

Згорнути

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я

Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням ознайомтеся з інструкцією та проконсультуйтеся з лікарем. Зберігати в місцях, недоступних для дітей.