Вільха

ALNI FRUCTUS

Вільха, Вільхові супліддя

Супліддя вільхи: властивості, користь
ПРАТ «ЛІКТРАВИ»
Вільха ✔️ Користь супліддя вільхи ✔️ Лікувальні властивості ✔️ Опис ✔️ Застосування в медицині

Опис

Вільха клейка - дерево висотою до 25 м з темно-бурою корою. Листя округле, з зубчастим краєм, зверху блискуче, темно-зелене, голе, клейке, на верхівці заокруглене. Вільха сіра — дерево висотою до 20 м зі світло-сірою корою. Листя яйцеподібне, еліптичне, з гостро-двоякопільчатим краєм, на верхівці загострене, з нижньої сторони - сизе з сірим опушенням.

Склад

Супліддя вільхи містять речовини дубильні (в тому числі до 2,5 % таніну), кислоту галову вільну, флавоноїди. Мають в’яжучі, дезинфікуючі, протиза-пальні, десенсибілізуючі і кровоспинні властивості.

Лікарські рослини й фітозбори, згадані в матеріалі

Фармакологічна дія

Чинить в'яжучу, кровоспинну, протизапальну, ранозагоювальну, дезинфікуючу, помірну потогінну та сенсибілізуючу дію.

Житомирська область Хмельницька область

Регіони проростання лікарської рослини

  • Житомирська область
  • Хмельницька область

Зміст

Загальна інформація

Утворюються супліддя вільхи (шишки) з невеликих лусочок, що прикривають квітки. Розростаючись, дерев'яніючи і темніючи до чорного кольору, супліддя вільхових шишок тримається всю осінь і зиму, яскраво виділяючись на дереві. Супліддя мають довгасту форму з чітко помітними лусочками. Їхні морозостійкі властивості дозволяють збирати цю лікарську сировину в найбільш холодні пори року: пізньою осінню та взимку.

Заготівля сировини

Збирають супліддя вільхи восени або взимку, після їх здерев'яніння. Користь від зрілих шишок набагато більша. Вільху трясуть і збирають опалі супліддя, які добре помітні на снігу. Можна обрізати нижні короткі гілки, а потім відокремити шишки. Проте при такій заготівлі з'являється високий відсоток незрілих і зіпсованих суплідь, страждає багато дерев.

Якісний матеріал розкладають тонким шаром у приміщенні, забезпечують доступ повітря і час від часу перемішують. Готову сировину зберігають у сухому, добре вентильованому приміщенні. Термін придатності — 3 роки.

Лікувальні властивості

Дія та застосування суплідь вільхи

Супліддя вільхових шишок мають протизапальні, кровоспинні, в'яжучі, дезинфікуючі властивості. Пригнічують життєдіяльність найпростіших.

Супліддя вільхи призначають при коліті, ентероколіті, хронічних кишкових інфекціях для профілактики загострень; при виразковій хворобі і виразковому коліті, суглобовому ревматизмі, дизентерії. Ефективні вільхові шишки від проносу, швидко дають позитивний результат, тому що різко знижують активність бродильних і гнильних процесів у шлунково-кишковому тракті. Вони нормалізують мікрофлору кишечника, що робить їх одним із основних препаратів при дисбактеріозі.

У народній медицині супліддя вільхи приймають при будь-яких розладах травлення, у тому числі болі, здутті. Вільха вважається потогінним і легким проносним, хоча частіше використовується як засіб від проносу. Ванни з супліддями вільхи приймають при обмороженні, застуді, втомі ніг, дерматиті, сверблячих висипах, виразках, ранах, золотусі. Відвар використовується при запаленнях ясен, опіках і кровотечах із носа, ангіні, фарингіті, геморої, алергії . З ним роблять спринцювання при жіночих запальних захворюваннях.

Супліддя вільхи у косметології

Супліддя вільхи використовують як засіб, що сприяє росту волосся, зменшує випадіння і жирність, бореться з лупою і себореєю. Для цього щодня втирають настій у шкіру голови.

Вільхові супліддя ефективно знімають запалення і подразнення, допомагають від прищів, зменшують сальність, жирність і пористість шкіри. Помічено їхню тонізувальну дію. За радянських часів використовувалися для лікування себорейних дерматитів та себореї обличчя.

За матеріалами:

1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.

Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.

Дата публікації:

Оновлено: 12.04.2021

Згорнути

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я

Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням ознайомтеся з інструкцією та проконсультуйтеся з лікарем. Зберігати в місцях, недоступних для дітей.