Споришу трава

POLYGONI AVICULARIS HERBA

Спориш, гусяча травичка, травичка-мурава, топтун-трава.

Споришу трава
ПРАТ «ЛІКТРАВИ»

Опис

Однолітник з розлогим гіллястим або припіднятим стеблом. Листя дрібне, від еліптичного до лінійно-ланцетного, короткочерешкове; стебло вузлувате, у вузлах помітні дрібні білуваті плівчасті розтруби; квітки дрібні, по 2-5 в пазухах листків; плід — вузький тригранний горіх.

Склад

Трава споришу містить речовини дубильні (0.19 %), флавоноїди (авікулярин, ізорамнетин, кверцетин, кемпферол, кверцетин-3-арабінозид, лютеолін, мірицетин), олію ефірну (сліди), кумарини (скополетин, умбеліферон), сапоніни, леткий алкалоїд, вітамін С (57-450 мг %), каротин, пектин, сполуки кислоти кремнієвої, кислоти органічні, полісахаридний комплекс, залізо та інші речовини

Фармакологічна дія

Запобігає утворенню і сприяє виведенню сечових конкрементів при нирковокам’яній хворобі, підвищує діурез, виводить з сечею надлишок іонів натрію і хлору, збільшує фільтрацію в ниркових клубочках і зменшує зворотну резорбцію в ниркових канальцях, зменшує проникність стінок кровоносних судин, підвіщує згортання крові, знижує артеріальний тиск, посилює скорочення матки, проявляє протизапальну і антитоксичну дію.

Вінницька область

Регіони проростання лікарської рослини

  • Вінницька область

Зміст

Загальна інформація

Спориш (горець пташиний) належить до родини Гречаних. Має гіллясті стебла, довжина яких може сягати 60 см. У добре розвиненої рослини загальна довжина усіх гілочок сягає понад 80 м.

Спориш невибагливий до ґрунтів. Він росте біля доріг, на вигонах, на засмічених місцях, біля житлових будинків, на стадіонах. Спориш не боїться витоптування і швидко відростає після багаторазового скошування. Спориш поширений на всіх материках (крім Антарктиди).

На всій території України зростає 41 вид споришу, тому промислову заготівлю сировини можна здійснювати у всіх регіонах. Найпоширеніший вид — Спориш звичайний.

Період цвітіння рослини — з червня по жовтень. Дозрівання плодів відбувається з липня і до глибокої осені. Розмножується насінням.

Заготівля сировини

У якості лікарського засобу використовують траву споришу. Заготівлю проводять, коли рослина цвіте і стебла ще не затверділи. Збір сировини здійснюють за сухої погоди. Для початку за допомогою ножа зрізують пагони (близько 30 см завдовжки). Збирати траву споришу рекомендують тільки в екологічно чистих місцях. Сировину розкладають тонким шаром. Сушать під накриттям на відкритому повітрі. Траву споришу можна сушити і у приміщенні з хорошою вентиляцією. Дозволяється використання сушарки при 40–50 °C. Для висушеної сировини характерний слабкий запах, на смак трава терпка. Після сушіння її фасують у мішечки і зберігають у сухому приміщенні до 3-х років.

Заготівлю споришу на місці збору можна проводити повторно щороку.

Лікувальні властивості

Історична довідка

Спориш застосовується у народній та офіційній медицині кілька тисячоліть.

Пліній і Діоскорид використовували траву споришу для лікування запальних захворювань внутрішніх органів.

У Авіценни є згадки про горець пташиний, який зупиняє кровотечу і загоює рани.

Тибетська медицина вважає його прекрасним в'яжучим і відхаркувальним препаратом. Використовує для лікування легеневих захворювань, застосовує як кровоспинний засіб та при серцевих захворюваннях.

Китайські лікарі цінують антигельмінтні, тонізуючі властивості трави споришу. Додатково ним лікують неврастенію та шкірні хвороби.

Дія і застосування споришу

Спориш є антимікробним, в'яжучим, протизапальним і сечогінним засобом завдяки високому вмісту дубильних речовин. Була протестована його здатність підсилювати скорочення матки і підвищувати згортання крові.

Він зупиняє кровотечу, обволікає слизову оболонку шлунково-кишкового тракту і захищає її від подразнювальних чинників. При цьому поліпшується її функціональний стан. Призводить до зниження проникності судин і нормалізує процес всмоктування у кишківнику. Має протигнильні властивості, знижує тиск.

Прискорює виведення рідини з організму. Виводить токсини, чому сприяють солі кремнієвої кислоти у його складі. Запобігає рецидивам після операції з видалення каменів при сечокам'яній хворобі.

Трава споришу використовується у народній медицині, гомеопатії та у лікарській практиці.

Спориш ефективний при туберкульозі, бронхіті, кашлюку, бронхіальній астмі, малярії, застуді, запальних захворюваннях верхніх дихальних шляхів.

Трава споришу отримала застосування у лікуванні виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки, запалень ШКТ, гастриту і дизентерії. Показує гарні результати при захворюваннях печінки, сечовивідних шляхів, сечового міхура, сечокам'яної хвороби, захворюваннях нирок. Спориш оптимальний при хронічних формах захворювань, тому що абсолютно не токсичний.

Спориш використовується у боротьбі зі злоякісними новоутвореннями. Покращує обмін речовин, виступає легким проносним, відновлює водно-сольовий баланс.

Трава споришу у народній медицині застосовується при серцевому неврозі і прискореному серцебитті, поліартриті і запаленні суглобів, при геморої та лікуванні ран, забиттів. У якості примочок використовується у випадку алергічного діатезу і шкірних захворювань у дітей.

Настій споришу у вигляді аплікацій та ополіскувань допомагає при запаленні ясен, стоматиті, гінгівіті та інших запальних захворюваннях порожнини рота.

Спориш в гінекології

Трава споришу ефективна при хронічних запальних захворюваннях статевої сфери; кровотечах після пологів, абортів, а також спричинених фіброміомою матки; у випадку клімактеричної та ювенільної гіперменореї; при атонії і гіпотонії матки для стимуляції скорочень.

Спориш при безплідді застосовувався ще у Середні віки. «Ботанічний словник герметичної медицини» рекомендує пити його настій і подає опис дії: «викликає бажання і сили до співжиття». Сучасна медицина підтвердила, що спориш є результативним при безплідді. Він стимулює яєчники, знімає запалення і сприяє настанню вагітності. Настій приймається обома партнерами.

За матеріалами:

1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.

Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.

Дата публікації:

Оновлено: 30.09.2019

Лікарські рослини й фітозбори, згадані в матеріалі

Інші рецепти для здоров'я

Всі рецепти

Інші статті

Всі статті
Згорнути

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я

Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням ознайомтеся з інструкцією та проконсультуйтеся з лікарем. Зберігати в місцях, недоступних для дітей.