Сосни бруньки

PINI GEMMAE

Бруньки сосни: опис корисних властивостей
ПРАТ «ЛІКТРАВИ»
Бруньки сосни: користь, лікувальні властивості, опис

Опис

--

Склад

Сосни бруньки містять олію ефірну (0,3 %), до складу якої входять a та b-пінен, карен, терпінеол, лимонен та інші терпеноїди, а також дубильні речовини, гірку речовину пініцикрин, каротин, кислоту аскорбінову, метильні похідні флавоноїдів.

Лікарські рослини й фітозбори, згадані в матеріалі

Фармакологічна дія

Сосни бруньки стимулюють секреторну активність слизових оболонок верхніх дихальних шляхів, мають відхаркувальну дію, бактерицидно впливають на патогенну мікрофлору носоглотки і ротової порожнини, мають слабкі сечогінні й потогінні властивості.

Житомирська область Рівненська область Хмельницька область

Регіони проростання лікарської рослини

  • Житомирська область
  • Рівненська область
  • Хмельницька область

Зміст

Загальна інформація

Рід Сосна належить до родини Соснових. Об'єднує близько 120 видів. Ареал зростання — регіони Північної півкулі з помірним кліматом. Також росте у гірських субтропічних і тропічних регіонах.

В Україні відомо 17 видів. Сосна займає третину лісів країни. Росте в основному на Поліссі (становить близько 60% лісу). Рідко зустрічається у степу, Карпатах і Прикарпатті.

Найпоширеніший вид — Сосна звичайна. Висота дерева сягає 40 м. Живе сосна 300–400 років, плодоносити починає з 10–30 років. Сосна звичайна невибаглива до ґрунтів: зростає на пісках, болотах, у горах.

Бруньки сосни — початкова стадія росту нових вегетативних пагонів дерева. Максимальна ширина бруньки — 3 см, довжина — 7 см. Саме вони мають лікарську цінність.

Заготівля сировини

Лікувальний ефект забезпечують лише соснові бруньки. Їх заготівлю здійснюють у лютому-березні у місцях вирубки лісу з дозволу лісництва. Бруньки не можна збирати у посадках, бо обрізання пагонів може спричинити сповільнення росту дерева. Для заготівлі придатні бруньки тільки молодих дерев (на старих вони дрібні). Для початку за допомогою сікатора зрізують стебла довжиною близько 3 см з коронками з кількох бруньок.

Бруньки сосни сушать під навісом або у провітрюваних приміщеннях. За гарної сухої погоди для повного висихання бруньок знадобиться 2 тижні. Для сушіння бруньок не можна використовувати печі й духові шафи, інакше вони розпадуться, а смола розтопиться і витече.

Готова сировина — коронки або поодинокі бруньки. Зовні вони мають рожево-бурий, а всередині — зелений колір, вкриті світло-бурими лусочками. Висушені бруньки ароматні, мають гіркуватий смак.

Сировину фасують у картонні або фанерні коробки і зберігають у сухому приміщенні близько 2-х років.

Лікувальні властивості

Дія і застосування соснових бруньок

Найчастіше бруньки сосни використовують як відхаркувальний, протизапальний, противірусний та дезінфікуючий засіб при захворюваннях дихальних шляхів і легенів.

Відвар соснових бруньок допомагає при бронхітах, бронхоектатичній хворобі, абсцесах та легеневих захворюваннях, пов'язаних з в'язкою мокротою, що важко відходить, і наявністю гнильних процесів. Настій із бруньок сосни є частиною комплексної терапії при туберкульозі.

Соснові бруньки дають дітям від кашлю різної етіології у якості натурального, нешкідливого профілактичного та лікувального засобу.

Інгаляції і ополіскування з відвару соснових бруньок полегшують симптоми і допомагають одужанню хворих на ангіну, тонзиліт, ГРЗ, гайморит, запальні захворювання порожнини рота.

Соснові бруньки приносять користь як кровоочисний засіб при лікуванні ревматизму, водянки, бронхіальної астми, застарілих висипів.

Сечогінні лікувальні властивості бруньок сосни використовуються при сечокам'яній хворобі.

У дієтології бруньки сосни застосовують для зниження апетиту. Для цього перед кожним прийомом їжі необхідно з'їдати кілька бруньок.

Настій додають у ванну як антидепресант і заспокійливий засіб при нервових розладах, депресивних станах. Цей спосіб підходить і в якості загальнооздоровчих процедур.

Бруньки сосни в косметології

При сильному випадінні волосся настоєм соснових бруньок ополіскують волосся після миття. Це дозволяє зупинити процес втрати волосся, зробити його здоровішим, сильнішим, гладкішим. Цей спосіб підходить для усунення неприємного запаху волосся і шкіри голови.

Для очищення шкіри тіла використовують ванни з сосновими бруньками. Вони рятують від застарілих висипів, подразнень і загоюють ранки. Також вони знімають спазм і напруження м'язів, живлять шкіру, служать профілактикою целюліту.

У косметології обличчя у чистому вигляді бруньки сосни не використовуються. Входять до складу кремів, масок і трав'яних зборів.

За матеріалами:

1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.

Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.

Дата публікації:

Оновлено: 12.04.2021

Згорнути

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я

Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням ознайомтеся з інструкцією та проконсультуйтеся з лікарем. Зберігати в місцях, недоступних для дітей.