Оману кореневища з коренями

INULAE RHIZOMATA ET RADICES

Оман, дев'ятисил, дикий соняшник.

Корінь оману — лікувальні властивості
ПРАТ «ЛІКТРАВИ»
Корінь оману: користь, лікувальні властивості оману, опис рослини

Опис

Дев’ятисил являє собою трав'янисту багаторічну рослину висотою до 1,5 метра з м'ясистим коротким багатоголовим кореневищем, від якого відходять нечисленні товсті корені. Квітки жовті, язичкові і трубчасті, зібрані у великі кошики на кінцях стебел і гілок.

Склад

Кореневища і корені оману містять полісахариди (інулін – до 44 %, псевдоінулін, інуленін), смоли, камідь, сліди алкалоїдів, сапоніни, кислоти органічні, олію ефірну (до 4,3 %), до складу якої входять біциклічні сесквітерпенові лактони, алантол, проазулен і a-токоферол

Лікарські рослини й фітозбори, згадані в матеріалі

Фармакологічна дія

Мають відхаркувальну, протизапальну, антимікробну, жовчогінну, сечогінну, тонізуючу дію, нормалізують моторну і секреторну функції різних відділів шлунково-кишкового тракту, зменшують активність запального процесу в шлунку.

Житомирська область

Регіони проростання лікарської рослини

  • Житомирська область

Зміст

Загальна інформація

Корені оману мають циліндричну форму. Є поздовжнє розщеплення, зовні зморшкуваті. Довжина не перевищує 20 см, а товщина — 3 см. Частіше зустрічаються дрібніші корені. На дотик тверді, всередині — слабозернисті, є вкраплення бурого кольору.

Трава оман росте в дикому вигляді на вологих ґрунтах. Культивується як лікувальна рослина. Висаджується на присадибних ділянках з декоративною та лікарською метою.

Заготівля сировини

Корені оману заготовляють від рослин віком не менше 2 років. Збір проводиться восени. Попередньо зрізають надземну частину оману, потім викопують корінь. Його необхідно очистити від землі, добре вимити і порізати на шматки, не довші за 20 см. Після цього корінь оману можна сушити. Іноді його підв'ялюють для прискорення процесу.

Сушать у сухому місці з повним доступом повітря. Періодично перемішують і перевертають. Висушену сировину можна подрібнити. Зберігають у мішках. Термін зберігання — 2 роки.

Лікувальні властивості

Трава оман має протизапальні властивості. Найсильніше вони проявляються при лікуванні уражень шлунково-кишкового тракту. Тут кореневища і корені дев'ятисилу діють комплексно: знімають запалення і спазм, знижують кислотність вмісту шлунка, нормалізуючи його моторику і секреторну функцію. Відновлюють нормальне надходження вмісту шлунка в кишечник і стан мікрофлори ШКТ, посилюють жовчовиділення і вироблення слизу. Вбивають грибки та паразитарні організми. Особливо згубно діють на аскарид.

Доведено відхаркувальну та дезинфікуючу дію оману, особливо у випадках важкого відходу мокроти та її підвищеної в'язкості. Рослина чинить загальний позитивний вплив на запалену слизову верхніх дихальних шляхів.

Дев'ятисил знайшов своє застосування в медицині як відхаркувальний засіб при туберкульозі легенів, бронхіті, трахеїті та інших запальних захворюваннях верхніх дихальних шляхів. Використовують його в лікуванні грипу, лихоманки та ГРЗ.

Кореневища і корені дев'ятисилу використовують при лікуванні виразкової хвороби, гастриту, гастроентериту, проносів різного походження та інших захворювань ШКТ.

Оман показаний при епілепсії, неврозі, атеросклерозі, цукровому діабеті. Входить до складу зборів для лікування шкірних захворювань. Служить протигрибковим і глистогінним засобом. Корінь оману застосовують в гінекології при відсутності менструації (аменореї), гіпоменструальному синдромі (мізерні, нерегулярні місячні).

У народній медицині корінь оману застосовується при кашлі будь-якого походження, гнійних ранах і ранах, що довго не заживають, жовтяниці, циститі, артриті, геморої, екземі, фурункульозі, сверблячому дерматозі. Лікують ним і венеричні захворювання.

Корінь оману входить до більшості зборів для схуднення. В основі його дії лежить здатність нормалізувати роботу травної системи, що прискорює спорожнення кишечника. Гіркі речовини, що входять до складу кореня оману, знижують тягу до солодкого.

Корінь оману застосовують і в косметології: для очищення, тонізації, омолодження шкіри обличчя. Його використовують також для догляду за волоссям: корінь дев'ятисилу зміцнює волосся і допомагає у боротьбі з лупою. Настоєм ополіскують волосся після миття або втирають його в корені волосся.

За матеріалами:

1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.

Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.

Дата публікації:

Оновлено: 30.09.2019

Згорнути

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я

Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням ознайомтеся з інструкцією та проконсультуйтеся з лікарем. Зберігати в місцях, недоступних для дітей.