Зміст
Загальна інформація
Квітки липи правильної форми, у діаметрі не більше 1,5 см, зібрані у 5–15 суцвіть у вигляді щитків. Розміщені на довгих квітконіжках, що сходяться у загальний квітконіс. Складаються з п’ятилистних чашолистків та п'ятипелюсткових віночків з множинними тичинками і одним товкачем.
Цвіт чашолистків липи жовтувато-сірий або зелений, пелюстки — світло-жовті. Період цвітіння: липень, зрідка — кінець червня.
Липа надає перевагу достатньо зволоженим, родючим землям.
Заготівля сировини
Квіти і листя липи збирають тільки під час цвітіння. Цей період триває близько 2 тижнів. Квітки липи, зібрані в інший час, приносять меншу користь і дають високий відсоток непридатної сировини.
Заготівля проводиться у суху погоду. Для збору обережно відокремлюють суцвіття разом з приквітковим листям липи. Розкладають тонким шаром у приміщеннях без доступу сонячного світла і з хорошою вентиляцією. Перемішувати сировину не варто, оскільки квіти вкрай ніжні та ламкі. При висиханні аромат зникає, квітки і листки стають сухими, ламкими. Їх зберігають до 2 років у темних і сухих приміщеннях. Намагаються не перекладати з місця на місце, оскільки сировина легко пошкоджується.
Лікувальні властивості
Дія і застосування квіток липи
Основні корисні і лікувальні властивості липи: затримувати початок запального процесу, захищати здорові тканини від запалення та знімати його. Також липа має антисептичні, потогінні, відхаркувальні, жарознижувальні властивості. Сприяє процесу регенерації, виводить з організму хлорид натрію, знімає спазм, знижує артеріальний тиск, прискорює виведення сечі та жовчі, покращує діяльність залоз внутрішньої секреції, забезпечує седативний, обволікаючий і пом'якшувальний ефект.
Квітки липи застосовують при кашлі та бронхіті, застуді, ГРЗ, грипі, запаленнях верхніх дихальних шляхів. Рекомендується липа при спазмах кишківника та шлунка, гастриті, пієлонефриті, циститі, кольках, пов'язаних з каменями в нирках і жовчному міхурі. Також застосовується при ревматизмі, захворюваннях суглобів, геморої, опіках, виразках, невралгії, невриті, клімактеричному синдромі, судинних та гіпертонічних кризах.
Квітки липи приймають для зниження рівня холестерину, зниження тиску і в якості заспокійливого. Полоскання настоєм липового цвіту допомагає при гінгівіті, стоматиті, запальних процесах у ротовій порожнині та горлі.
Квітки липи часто застосовують у гінекології для лікування запальних захворювань. Чай з липи приносить користь усьому жіночому організму, стабілізує роботу сечостатевої системи та коригує гормональний баланс.
У народній медицині корисні властивості липи отримали додаткове застосування для лікування епілепсії, загальної слабкості, депресії.
Квітки липи ефективні також для схуднення, якщо зайва вага пов'язана з набряком і застоєм рідини. Як сильний сечогінний засіб, липа виведе всю зайву рідину, а значить, об’єми тіла зменшаться.
Квіти липи в косметології
Квітки липи вважаються незамінним засобом для догляду за сухою шкірою обличчя. Прохолодний настій можна використовувати для вмивання, він добре освіжить і збадьорить суху шкіру, допоможе запобігти появі ранніх зморшок та омолодить обличчя.
Лікувальні властивості липи використовують і в інших сферах косметології. Квітки настоюють, і цим настоєм ополіскують голову для зміцнення і припинення випадіння волосся. Світловолосі жінки таким чином отримують золотистий відтінок.
За матеріалами:
1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.
Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.