Кукурудзи стовпчики з приймочками

ZEAE MAYDIS STYLI CUM STIGMATIS

Маїс, папуша, качани.

Рильця кукурудзи: лікувальні властивості
ПРАТ «ЛІКТРАВИ»

Опис

Кукурудза - однорічна однодомна рослина. Стебла прямостоячі вузлуваті, з серцевиною. Листки чергові, широколінійно-ланцетні, вагінальні. Чоловічі квітки знаходяться в мітелках, жіночі квітки - в качанах, звідки звішуються довгі ниткоподібні зелені або вишнево-коричневі стовпчики з рильцями. Висота рослини до 3 метрів.

Склад

Рильця кукурудзи містять сапоніни (до 3,18%), речовини дубильні, глікозиди гіркі (до 1,5%), флавоноїди, алкалоїди (до 0,5%), олію ефірну (до 0,12%), олію жирну (до 2,5%), стерини (стигмастерол, ситостерол), вітаміни К і С, мікроелементи та інші речовини.

Фармакологічна дія

Мають жовчогінну, діуретичну, кровоспинну і гіпоглікемічну дію. При вживанні всередину спостерігається збільшення секреції жовчі, зменшення її в'язкості, зниження вмісту білірубіну, збільшення вмісту в крові протромбіну і прискорення її згортання.

Вінницька область Хмельницька область

Регіони проростання лікарської рослини

  • Вінницька область
  • Хмельницька область

Зміст

Загальна інформація

Рід Кукурудза належить до родини Злакові. Об’єднує всього 6 видів.

Кукурудзу вважають давньою рослиною, яка була окультурена людиною понад 8 тис. років тому в Мексиці. Вона була основою землеробства давніх народів, відігравши важливу роль у їхньому розвитку. В ХV ст. кукурудза з’явилася в Європі. Найбільші виробники цього злаку: США, Китай, Індія, Аргентина, Індонезія та інші.

Кукурудза використовується у різних галузях. У медицині цінуються лікарські властивості кукурудзяних стовпчиків з приймочками.

Кукурудзяними приймочками називають шовковисті на дотик нитки від жовтого до світло-коричневого кольору, які розміщені під верхніми листками качана і згруповані на його вершині. Вони мають несильний, але специфічний аромат.

Заготівля сировини

Починають збір сировини у серпні або на початку вересня, коли кукурудза ще «молода», тобто має молочний або світло-жовтий колір. Акуратно відділяють руками потемнілі верхівки кукурудзяних стовпчиків, знімають листя з качана і обережно відділяють волоски. Сушать або на свіжому повітрі, у затіненому місці, або у приміщенні з хорошою вентиляцією. При повільному висиханні приймочки можуть запліснявіти або побуріти, у разі пересушування – подрібнитися і розкришитися. Зберігають сировину не більше 3 років у мішках із тканини в сухому, добре вентильованому приміщенні.

Лікувальні властивості

Кукурудзяні приймочки виявляють комплексну жовчогінну дію. Збільшуючи секрецію жовчі, вони знижують її в’язкість і зменшують кількість білірубіну. Мають сечогінну дію. За рахунок глікокінінів поліпшують вуглеводний обмін. Кукурудзяні приймочки мають біостимулювальну дію. До їхнього складу входять фітогемаглютиніни, в яких помічені потенційні протипухлинні властивості. Також вони прискорюють згортання крові завдяки вмісту вітаміну К.

Кукурудзяні приймочки використовують для лікування хвороб печінки та жовчної системи, особливо тих, що супроводжуються недостатнім жовчовиділенням та кровоточивістю. У тому числі – при гепатиті, жовчнокам’яній хворобі, холециститі, холангіті.

Кукурудзяні приймочки ефективні для лікування нирок, особливо нефритів, запалень сечових шляхів і сечокам’яної хвороби. Використовуються при циститі та простатиті. Застосовуються у лікуванні офтальмологічних захворювань: глаукоми, крововиливів у кон'юнктиву і склоподібне тіло. Використовуються при лікуванні геморагічного діатезу, захворювань, пов'язаних із низьким згортанням крові. В гінекології показані при маткових кровотечах. Служать одним із засобів для лікування ожиріння.

У народній медицині додатково використовуються властивості кукурудзяних приймочок надавати седативний вплив і знімати нервову напругу. Застосовуються кукурудзяні приймочки для поліпшення роботи шлунка і нормалізації обміну речовин. Настій допомагає регулювати рівень цукру в крові та уникати інсулінових стрибків при діабеті.

Варто звернути увагу, що до складу препарату входить досить сильний алерген, тому кукурудзяні приймочки не можна приймати при алергії на злакові.

Важливе місце відводиться кукурудзяним стовпчикам у дієтології та боротьбі із зайвими кілограмами. Давно була помічена їхня здатність активно впливати на зниження апетиту. Але кукурудзяні приймочки в програмі для схуднення роблять набагато більше. Вони знижують апетит, при цьому трохи заспокоюють нервову систему, стимулюють травну систему і обмін речовин. Прискорюють вуглеводний обмін, дають організму вітаміни та мікроелементи.

Відвар кукурудзяних приймочок використовують для лікування випадіння волосся.

За матеріалами:

1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.

Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.

Дата публікації:

Оновлено: 30.09.2019

Лікарські рослини й фітозбори, згадані в матеріалі
Згорнути

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я

Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням ознайомтеся з інструкцією та проконсультуйтеся з лікарем. Зберігати в місцях, недоступних для дітей.