Кропу пахучого плоди

ANETHI GRAVEOLENTIS FRUCTUS

Огірковий кмин, трава від газів.

Кроп пахучий: властивості, опис, користь
ПРАТ «ЛІКТРАВИ»
Кропу пахучого плоди: властивості, користь та застосування при лікуванні.

Опис

Однорічна трав'яниста рослина висотою 40-150 см. Головний корінь тонкий, розгалужений. Стебло прямостояче або слабовигнуте, гіллясте, округле, з поздовжніми світло-зеленими (або майже білими) і зеленими смужками, часто з тонким білуватим шаром воскового нальоту. Листки почергові, три-чотириперисторозсічені. Нижнє листя з довгими черешками, серединне або верхове листя короткочерешкові або сидячі. Суцвіття - складна багатопроменева парасолька; обгорток і оберточек немає. Квітки дрібні, двостатеві, п'ятичленні; пелюстки жовті, з вузькою загорнутою всередину верхівкою. Плід — вислоплідник, розпадається при дозріванні на два полуплодика (мерікарпія); напівплодики (насіння) еліптичні або широкоеліптичні, сірувато-коричневі. Для надземної частини рослини характерний ароматний "кроповий" запах ефірної олії, солодкувато-пряний смак.

Склад

Плоди кропу пахучого містять олію ефірну (2-4 %), флавоноїди, каротин, до 20 % олії жирної, речовини азотисті, фітонциди, цукри, вітамін С

Фармакологічна дія

Підвищують секрецію шлункових залоз, виявляють жовчогінну, спазмолітичну, сечогінну і вітрогінну дію, регулюють моторну діяльність кишечника, проявляють відхаркувальні властивості.

Одеська область

Регіони проростання лікарської рослини

  • Одеська область

Зміст

Загальна інформація

Кріп пахучий (городній) у багатьох країнах росте у дикому вигляді, а також культивується у зв'язку з використанням у медицині, кулінарії. Є однорічною трав'янистою рослиною, вирізняється яскраво вираженим ароматом. Плоди у вигляді двосім’янки довжиною до 5 мм сіро-коричневого відтінку приносить у кінці літа — на початку осені. Вирощується у якості городньої зелені, у кулінарії у свіжому і засушеному вигляді використовується як приправа.

Заготівля сировини

У медицині застосовуються плоди кропу пахучого. Їх заготовляють, коли насіння дозріло на 50–60% (приблизно в липні). При цьому нижнє листя, як правило, уже пожовкло, а плоди центральної парасольки побуріли. Зрізані суцвіття трави кропу пахучого зв'язують у пучки і підсушують. Щоб уникнути втрати плодів через осипання, пучки можна обгорнути бавовняною тканиною. Закінчивши сушіння, суцвіття обмолочують. Отримані плоди за потреби залишають досушуватися. Це можна зробити за допомогою сушарки за температури 30–40 °С. Сировину зберігають у скляній банці близько 2-х років.

Лікувальні властивості

Дія і застосування плодів кропу пахучого

Описи плодів кропу пахучого містяться у давньоєгипетських папірусах і підтверджують, що рослина використовувалося п'ять тисяч років тому. Також плоди застосовували у Стародавній Греції, Римі. Кріп вважався ефективним вітрогінним, заспокійливим, ранозагоювальним засобом.

У сучасній медицині найбільш широко використовуються наступні властивості плодів кропу пахучого:

  • Відхаркувальна.
  • Жовчогінна.
  • Вітрогінна.
  • Діуретична.

Кріп пахучий застосовується для поліпшення лактації, нормалізації моторної діяльності кишківника. Настої з плодів цієї рослини ефективні при діареї, неврозах, призначаються при перших проявах стенокардії та гіпертонії. Також показаннями до застосування є бронхіти, фарингіти.

Кріп городній добре відомий у народній медицині. При циститі, сечокам'яній хворобі і у випадку виділення недостатньої кількості молока у жінок, що годують грудьми, плоди кропу застосовуються у вигляді відварів. При проблемах з кишківником (підвищене газоутворення, закреп і т. д.) необхідно приймати настій. Зовнішньо рослину призначають при екземі, гнійниках. При зовнішньому застосуванні кріп допомагає у лікуванні хвороб очей.

Протипоказання, особливості застосування

Кріп городній за показаннями застосовують дітям з народження. Прийом дозволено в період лактації. Протипоказанням є вагітність, а також індивідуальна непереносимість.

За матеріалами:

1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.
Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.

Дата публікації:

Оновлено: 30.09.2019

Лікарські рослини й фітозбори, згадані в матеріалі

Інші рецепти для здоров'я

Всі рецепти

Інші статті

Всі статті
Згорнути

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я

Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням ознайомтеся з інструкцією та проконсультуйтеся з лікарем. Зберігати в місцях, недоступних для дітей.