Дата публікації
28.12.2023
Дата оновлення
04.01.2024

Конюшина лугова

Trifolium

Конюшина червона

Опис

Конюшина лугова - багаторічна рослина, що є медоносом і цінною кормовою травою. Рослина отримала широке застосування в лікарських цілях. Її застосовують у вигляді настоїв, відварів, примочок, припарок, також суцвіття трави є компонентом для численних лікарських зборів. У конюшини червоної є характерні ознаки - трійчасті листочки, квітка рожевого або бузкового відтінку. На листках рослини часто зустрічаються білуваті плями.

Склад

У складі лугової конюшини присутні ізофлавоноїди, кумарини, алкалоїди, ефірна олія, флавоноїди та їхні глікозиди (трифолін, ізотрифолін), фітоестрогени, фітостерини, пігменти, аскорбінова кислота, каротин, кумаринова і саліцилова кислота, вітаміни B і E.
Конюшина лугова

Фармакологічна дія

Препарати конюшини лугової мають протизапальні, потогінні, сечо- і жовчогінні, кровоспинні та протисклеротичні властивості. Надають болезаспокійливий і ранозагоювальний ефект, їх застосовують в якості засобів, що прискорюють виведення з організму токсинів.

Зміст

Конюшина лугова - загальна інформація

Конюшина лугова підвищує родючість грунту за рахунок збагачення його азотом. Лікарська рослина часто вирощується в господарських цілях як корм для великої рогатої худоби. Розмножується конюшина за допомогою насіння, його висаджують на місці вирощування злакових культур. Рослина часто дає хороший урожай. Конюшина лугова містить велику кількість цінних речовин, за рахунок чого є цінним джерелом лікарської сировини.

Ботанічна характеристика

Конюшина лугова червона - багаторічна трав'яниста рослина, що належить до сімейства бобових. Стебло конюшини пряме, висхідне, його довжина становить до 30 см. Воно покрите черговими листям. Листя трійчасте, жорстке, черешкове. Воно має еліптичну форму, густу мережу бічних жилок. Листя складається на ніч. У рослини черешки мають довжину 4-8 см і зростаються із прилистниками.

Конюшина лугова має сидячі квітки довжиною 13-16 мм, які утворюють суцвіття. Головчасті суцвіття мають бліде або темно-червоне забарвлення, іноді вони бувають ліловими, їх оточують верхівкові листки. Плодом рослини є однонасіннєвий боб яйцеподібної форми, в якому міститься невелике сплюснуте насіння, що має бурий або жовтий колір. Період цвітіння триває з травня по вересень.

Опис лікарської сировини

В якості лікарської сировини використовується надземна частина рослини - облиствені, квітконосні частини стебел. Готовий збір являє собою подрібнені сухі частини листя, суцвіть і стебла, які можуть пройти крізь сито з діаметром комірок 7 мм. Суха сировина має слабкий запах, при її вивченні можна побачити фрагменти листкової пластинки і суцвіть. Водний витяг препаратів рослини має солодкувато-терпкий смак.


Заготівля і зберігання

Заготівлю суцвіть проводять вручну або за допомогою ножа. Збір проводять з ранку до обіду. Суцвіття вільно укладають і сушать під навісом, періодично перемішуючи. У сушарці конюшину необхідно підсушувати при 60-70 ℃. При штучному сушінні важливо вчасно закінчити його, не допускаючи перегрівання сировини. Перевищення припустимої температури може негативно позначатися на лікарських властивостях рослини.

Зберігати суху сировину необхідно в щільно закритій тарі.

Особливості збору конюшини

Сировину для лікувальних цілей заготовляють у період цвітіння рослини. Суцвіття зрізують разом з верхівковим листям. При заготівлі вибирають квіти з цілими пелюстками, без квітконосів. Для вибору якісної сировини вибирають суцвіття, на яких немає вологи.

Лугова конюшина - застосування в медицині

Застосування лугової конюшини в медицині обумовлено її протизапальними, антисептичними, потогінними, ранозагоювальними властивостями. Суцвіття має гіпертензивну функцію. Завдяки вмісту флавоноїдів препарати рослини сприяють зміцненню стінок судин. За рахунок вітаміну C у складі конюшини препарати на її основі служать загальнозміцнювальним засобом для поліпшення імунітету.

Лугову конюшину використовують при задишці, хронічному кашлі, бронхіальній астмі. Як в'яжучий засіб препарати рослини застосовують при маткових кровотечах. Ліки з конюшини затребувані при запальних захворюваннях очей і вух. Використовуються суцвіття рослини для очищення печінки від токсичних сполук, а також при анемії.

Користь конюшини лугової

Препарати конюшини лугової мають сильні в'яжучі та протизапальні властивості. За рахунок сукупності всіх своїх корисних особливостей у народній медицині її використовують як засіб проти анемії, геморою, запалення легенів, запалення придатків. У конюшини червоної відзначаються онкопротекторні властивості, тому її використовують у профілактиці пухлинних захворювань грудей, лімфатичної системи, яєчників. Також рослина застосовується при рахіті. Лугова конюшина червона корисна при отруєннях і при проносі як в'яжучий засіб, здатний виводити токсини.

За рахунок лікувальних властивостей конюшини її часто використовують при болісних менструаціях, у терапії недокрів'я. Завдяки здатності знижувати холестерин рослину застосовують у профілактиці атеросклерозу. Відвари суцвіть використовуються для лікування запальних захворювань сечового міхура. Також ними лікують опіки. У народній медицині конюшину лугову використовують для приготування ванн при рахіті у дітей. Подрібнене свіже листя рослини застосовують у лікуванні шкірних захворювань, ран, що кровоточать, а також при нагноєнні нігтьового ложа.

Конюшина лугова - протипоказання до застосування

Конюшина лугова протипоказана для людей з варикозним розширенням вен і тромбофлебітом, вагітних жінок і годуючих грудьми. Не можна використовувати препарати рослини тим, хто переніс інсульт або інфаркт, а також гіпертонікам при індивідуальній непереносимості. Не варто приймати їх тим, у кого діагностовано естрогенозалежний рак. 

Перед вживанням ліків з конюшини варто відвідати лікаря і не займатися самолікуванням. Дітям до 2 років давати рослину не варто - тільки при необхідності й після консультації з педіатром. 

Не підходить конюшина для лікування і в тому випадку, якщо людина часто страждає на діарею. Тривале вживання суцвіть і трави може викликати затримку менструації у жінок, а у чоловіків провокує зниження потенції. Не можна вживати препарати конюшини при низькому згортанні крові.

Конюшина лугова