Хвоща польового трава

EQUISETI ARVENSIS HERBA

Мітелка, котячий хвіст, кінський хвіст, швабра-трава, олов'яна трава

Хвощ польовий: опис
ПРАТ «ЛІКТРАВИ»
Хвощ польовий: опис, лікувальні властивості, користь в медицині

Опис

Кореневище довге гіллясте, з невеликими бульбочками, глибоко занурюється в землю. Ранньої весни утворює негіллясті червонувато-бурі пагони, що закінчуються спороносним колоском. Пізніше з'являються безплідні гіллясті зелені пагони.

Склад

Трава хвоща польового містить флавоноїди (кверцетин, ізовкерцитин, кемпферол, лютеолін, еквізетрин), сапонін еквізетонін (до 5 %), каротин, кислоту аскорбінову (до 0,19 %), кремнієву (до 25 %), аконітову, яблучну, щавелеву кислоти, масло жирне (до 3,5 %), гіркоти, речовини дубильні і смолисті, солі мінеральні.

Лікарські рослини й фітозбори, згадані в матеріалі

Фармакологічна дія

Застосовується як сечогінний, кровоспинний, протизапальний, антимікробний і гіпотензивний засіб. Експериментально виявлено, що хвощ польовий проявляє дезинтоксикаційну дію, зокрема сприяє виведенню свинцю з організму.

Вінницька область Житомирська область Хмельницька область

Регіони проростання лікарської рослини

  • Вінницька область
  • Житомирська область
  • Хмельницька область

Зміст

Загальна інформація

Польовий хвощ зростає на всіх континентах. Це багаторічна рослина, стебла якої можуть сягати аж до 25 см, мають колоски зі спорами. Після дозрівання спор ці стебла відмирають, і замість них виростають довгі гіллясті стебла (до 60 см). Вони містять кристали кремнієвої кислоти, і через це шорсткі на дотик.

Заготівля сировини

Рослину заготовлюють протягом усього літа. Це слід робити за сухої погоди. Сировина, зібрана в сиру погоду, почорніє під час сушіння.

Однорічні світло-зелені пагони зрізують за допомогою серпа або ножа на відстані 5–10 см від землі. Не можна використовувати для заготівлі спороносні стрілки, нижні частини рослини.

Перед початком сушіння сировину потрібно відсортувати, відокремивши нелікарські види хвощів (луговий, болотний, лісовий), тому що після сушіння їх не можна буде розрізнити, і обірвати пожовклі гілки.

Сировину сушать на горищах або за допомогою сушарки, температура в якій підтримується на рівні 40–50°C. Готова сировина має своєрідний запах і кислуватий смак. Зберігати її можна протягом 4-х років.

Лікувальні властивості

Дія і застосування хвоща польового

Хвощ польовий виявляє у першу чергу протизапальну та сечогінну дію. Діуретичний ефект спостерігається з першого дня прийому. За наявності набряків серцевої етіології діурез збільшується вдвічі. Також хвощ показаний при набряках ниркового походження.

Доведена ефективність хвоща проти запалень та бактерій. Тому хвощ польовий застосовують при лікуванні запальних процесів сечового міхура і сечовивідних шляхів. Також рослина очищує організм, виводить свинець. Відвар трави хвоща нормалізує фосфорно-кальцієвий обмін.

Цілющі властивості хвоща польового проявляються ще й у тому, що завдяки наявності у складі кремнієвих речовин він ускладнює утворення сечових каменів.

Хвощ польовий ефективний для схуднення: у цьому випадку його використовують у якості сечогінного засобу. Він зменшує масу тіла за рахунок позбавлення від зайвої рідини. Але офіційна медицина не схвалює безконтрольне застосування хвоща, оскільки це може спровокувати зневоднення.

Хвощ польовий у народній медицині застосовується при атеросклерозі, малярії, захворюваннях дихальних шляхів, цукровому діабеті, гіпертонії, набряках, захворюваннях печінки, жовчнокам'яній хворобі, дизентерії. Зовні використовується при фурункулах, екземі, туберкульозі шкіри.

Хвощ польовий у дерматології та косметології

Рослина відома у дерматології, ефективна при алергічних реакціях на шкірі, а також при захворюваннях сполучних тканин, ударах, ранах, запальних процесах на шкірі. У косметології застосовується для сухої та жирної шкіри.

Хвощ польовий для волосся — ефективний засіб у боротьбі з його випадінням, ламкістю, а також для активізації росту. Польовий хвощ для волосся використовують у вигляді відвару або у складі масок.

Протипоказання, особливості прийому хвоща польового

Рослину не призначають при нефрозі і нефриті, тому що внаслідок її застосування виникає подразнення ниркової паренхіми. Не призначається вагітним, жінкам, що годують.

За матеріалами:

1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.

Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.

Дата публікації:

Оновлено: 30.09.2019

Згорнути

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я

Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням ознайомтеся з інструкцією та проконсультуйтеся з лікарем. Зберігати в місцях, недоступних для дітей.