Хвоща польового трава

EQUISETI ARVENSIS HERBA

Мітелка, котячий хвіст, кінський хвіст, швабра-трава, олов'яна трава

Опис

Хвощ польовий - багаторічна трав'яниста рослина. Застосовується внутрішньо для лікування ряду захворювань сечовивідних шляхів та нирок. Хвощ використовують зовнішньо при лікуванні дерматологічних захворювань як протизапальний і дезінфікуючий засіб. З лікарськими цілями застосовують траву рослини - безплідні стебла висотою 30-60 см. Відмінна риса трави хвоща - жорстка структура, оскільки в ній міститься кремнієва кислота. За рахунок сапонінів і органічних кислот у складі рослини препарати хвоща мають сильну діуретичну і в'яжучу кров дію.

Хвощ польовий
ПРАТ «ЛІКТРАВИ»
Хвощ польовий: Лікувальні властивості, користь, показання, опис, застосування в медицині

Склад

Трава хвоща польового містить флавоноїди (кверцетин, ізовкерцитин, кемпферол, лютеолін, еквізетрин), сапонін еквізетонін (до 5 %), каротин, кислоту аскорбінову (до 0,19 %), кремнієву (до 25 %), аконітову, яблучну, щавелеву кислоти, масло жирне (до 3,5 %), гіркоти, речовини дубильні і смолисті, солі мінеральні.

Фармакологічна дія

Препарати хвоща польового мають діуретичні й протизапальні властивості. Застосовуються в комплексному лікуванні урологічних захворювань, а також при набряклості, викликаній порушеннями роботи нирок або серцевою недостатністю. Поряд з цим хвощ польовий є засобом, який здатний виводити з організму токсини, зокрема свинець.

Лікарські рослини й фітозбори, згадані в матеріалі
Вінницька область Житомирська область Хмельницька область

Регіони проростання лікарської рослини

  • Вінницька область
  • Житомирська область
  • Хмельницька область

Зміст

Загальна інформація

Хвощ польовий відноситься до спорових рослин. Він має довге зелене повзуче кореневище. Рослина має два типи стебел - спороносні рожевого відтінку і літні пагони, які нагадують хвою ялинки. Спороносні стебла виростають у квітні-травні, вегетативні відростають у травні-червні. 

Заготівля сировини

Збір польового хвоща починається з моменту появи трави протягом усього літа. Заготівля сировини проводиться в суху погоду, оскільки вологий матеріал непридатний для сушки через високий вміст вологи. Стебла рослини зрізають за допомогою ножа або серпа на висоті 5-10 см від землі. При заготівлі хвоща не зрізають нижні спороносні частини. 

Заготовляючи дану лікарську рослину, необхідно пам'ятати, що в лікарських цілях можна застосовувати тільки хвощ польовий. Всі інші різновиди є отруйними і непридатними до використання. Важливою відмінністю польового хвоща стає розташування пагонів - вони повинні бути направлені вгору, тоді як у токсичних видів пагони горизонтальні або спадають вниз. Перед сушінням важливо відокремити хвощ польовий від інших видів хвоща, оскільки після сушки розрізнити їх буде дуже складно. Сушити сировину необхідно в провітрюваному сухому приміщенні або в сушарці за температури 40-50 ℃. 

Перед заготівлею польового хвоща необхідно враховувати екологічність місцевості, де планується його збір. Ця рослина характеризується тим, що здатна швидко вбирати в себе токсичні речовини і зберігати їх. Тому заготовляти сировину вздовж доріг і підприємств не слід. Зберігати сировину і використовувати її можна протягом 4 років.

Лікувальні властивості й застосування хвоща польового

Властивості хвоща польового відрізняються різноманітністю. Препарати рослини мають сильні лікувально-профілактичні властивості. Їх застосовують як протизапальний, сечогінний засіб. Рослина використовується для стимуляції кровотворення і покращує згортання. Хвоща лікувальні властивості дозволяють застосовувати препарати на його основі для профілактики утворення сечових каменів. Таку здатність рослини забезпечує кремнієва кислота, яка входить до складу трави хвоща. 

Хвощ польовий і його користь

Разом з вираженими лікувальними властивостями рослина надає організму тонізуючу дію. Також відзначається загальнозміцнювальний і імуностимулюючий ефект від її застосування. Відвари і настої хвоща мають протипаразитарну дію. Трава рослини допомагає ефективніше відводити мокротиння при захворюваннях верхніх дихальних шляхів. Відвари і настої трави хвоща польового використовуються для виведення важких токсинів з організму, в тому числі свинцю. Водні витяги на її основі нормалізують фосфорно-кальцієвий обмін.

Хвощ польовий у косметології та дерматології

Зовні препарати хвоща застосовують для лікування захворювань шкіри - екземи, псоріазу, атопічного дерматиту, туберкульозу шкіри. Антибактеріальні та регенеративні компоненти дозволяють використовувати його для лікування ушкоджень різної етіології. Протизапальні властивості хвоща забезпечують ефективне застосування при алергічних реакціях. Допомагає рослина і в лікуванні акне, вугрової висипки. У косметології препарати хвоща допомагають боротися з ламкістю і випаданням волосся. Також вони виступають засобом для прискорення росту волосяного покриву. З цією метою хвощ готують як у вигляді відварів, так і в формі масок для догляду за волоссям.

Протипоказання до прийому хвоща польового

Такі захворювання, як нефрит і нефроз, нефритонефроз, є головним протипоказанням до застосування препаратів хвоща польового. Не можна приймати їх при вагітності, годуванні грудьми, дітям до 18 років, людям з індивідуальною непереносимістю компонентів і з гіпотонією. Необхідно пам'ятати, що ця рослина містить сильнодіючі речовини, тому тривалий час і у великих обсягах її вживати не можна. 

За матеріалами:

1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.

Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.

Дата публікації:

Оновлено: 27.10.2021

Згорнути

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я

Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням ознайомтеся з інструкцією та проконсультуйтеся з лікарем. Зберігати в місцях, недоступних для дітей.