Елеутерококу колючого кореневища з коренями

Eleutherococcus senticosus Maxim

Вільноягідник колючий, дикий перець.

Елеутерококу колючого кореневища з коренями
ПРАТ «ЛІКТРАВИ»
Елеутерококу колючого кореневища з коренями: властивості і застосування

Опис

Коренева система сильно розгалужена, з численними пагонами, нерідко знаходяться один від одного на відстані 1,5 м. Коріння залягає на невеликій глибині. Кора пагонів світло-бура, густо обсаджена численними тонкими відігнутими вниз шипами. Листя на довгих черешках, пальчастороздільне, з 5 овальними листочками. Квітки дрібні на довгих тонких квітконіжках, зібрані в кулясті парасольки. Плоди ягодовидні, округлі, з 5 сильно сплюсненими кісточками, в зрілому вигляді — чорні.

Склад

Кореневища і коріння елеутерококкока містять елеутерозіди А, В, С, Д, Е, ефірні олії, смоли, ліпіди, пектинові речовини, вільні цукру і полісахариди та інші біологічно активні речовини.

Фармакологічна дія

Препарати елеутерококу володіють загальнозміцнюючими, анаболізуючими, ранозагоювальними, протидіабетичними, протизапальними та гіпотензивними властивості. Вони підвищують стійкість до впливу екстремальних факторів, фізичну і розумову працездатність, затримують виведення вітаміну С з організму, втягують в обмін жири, знижують рівень холестерину в крові.

Зміст

Загальна інформація

Елеутерокок колючий — чагарник із багатьма стволиками (до 20–25 штук), покритими тонкими численними шипами. Плоди — круглі чорні ягоди, зібрані в грона. Має дуже розгалужене горизонтальне кореневище.

Надає перевагу кедрово-широколистим лісам, росте на галявинах і відкритих місцях. Зростає на Далекому Сході і в Сибіру. Може рости в гірській місцевості.

В офіційній медицині застосовується кореневище елеутерокока з коренями, хоча інші частини рослини також мають лікувальні властивості.

Заготівля сировини

Заготовляють кореневище циліндричного виду і численні корінці. Викопують верхнє коріння, оскільки вся коренева система йде вглиб на 30 м. Збір проводять пізньою осінню, у жовтні-листопаді, коли біологічна активність коренів досягає максимуму. Спочатку зібрану сировину розрубують і сушать при високій температурі до 80°C. Потім розкладають тонким шаром і досушують у приміщенні. Зберігають у сухому закритому приміщенні. Свої лікувальні властивості корінь елеутерокока зберігає протягом 3 років.

Лікувальні властивості

У зарубіжних джерелах опис елеутерокока часто містить порівняння з женьшенем (рослину так і називають — «сибірський женьшень»). Проте хімічний склад і властивості рослини вивчені недостатньо. Дослідження елеутерокока виявили його здатність підвищувати розумову працездатність, послаблювати стресові реакції, збільшувати адаптаційну здатність організму. Він збуджує ЦНС, підвищує гостроту зору і м'язову активність, забезпечує інтенсивне надходження вуглеводів у клітини. Відновлює імунну систему і полегшує реабілітацію після хвороби або операції, посилює бактерицидну і комплементарну активність сироватки крові, збільшує кількість лейкоцитів. Зменшує число пошкоджень і змін, зумовлених інфарктом міокарда, полегшує його перебіг і прискорює одужання.

Елеутерокок регулює всі види обміну в організмі, має гіпохолестеринемічні властивості та анаболізувальну дію. Поліпшує апетит і функціонування яєчників. Заспокоює пульс і знижує тиск.

Корінь елеутерокока колючого призначають у психіатричній практиці при нав'язливих, іпохондричних, психогенних, травматичних та ін. станах для зняття інертності основних нервових процесів.

Елеутерокок колючий входить до комплексного лікування хворих на цукровий діабет для зниження цукру в крові та загальної стимуляції.

Елеутерокок є адаптогеном при різкій зміні клімату або у складній, важкій, шкідливій роботі, пов'язаній зі стресом і знаходженням у незвичних умовах. Визнаний профілактичним засобом при епідеміях вірусних та інфекційних захворювань. Знімає важкий клімактеричний синдром, відновлює менструальний цикл, допомагає при вазомоторних розладах.

У педіатрії використовується для корекції обмінних процесів, служить загальнозміцнювальним і оздоровлювальним засобом, застосовується в якості протектора від імунодепресії у дітей із тимомегалією.

Корінь елеутерокока колючого входить до комплексного терапевтичного лікування атеросклерозу, серцево-судинних захворювань, коліту, гепатохолециститу і вегетосудинної дистонії.

Призначається для якнайшвидшої реабілітації після важких травм, хвороб, виснаження, анемії, хімічної та променевої терапії в лікуванні онкохворих.

Допомагає від раннього облисіння.

За матеріалами:

1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.

Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.

Дата публікації:

Оновлено: 30.09.2019

Лікарські рослини й фітозбори, згадані в матеріалі

Інші рецепти для здоров'я

Всі рецепти

Інші статті

Всі статті
Згорнути

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я

Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням ознайомтеся з інструкцією та проконсультуйтеся з лікарем. Зберігати в місцях, недоступних для дітей.