Буквиця

Betonica officinalis

Чорнозуб, маточник

Буквиця
ПРАТ «ЛІКТРАВИ»
Буквиця ✔️ Користь ✔️ Лікувальні властивості ✔️ Опис ✔️ Застосування в медицині

Опис

Буквиця відноситься до багаторічних трав'янистих рослин, які з давніх-давен використовуються в народній медицині. Вона застосовувалася для лікування захворювань травної системи, геморою, циститу, хвороб нирок, подагри, радикуліту, атеросклерозу, гіпертонії, колітів та гастритів. Відвари буквиці використовують як блювотний і проносний засіб. Для лікарських цілей придатні майже всі частини рослини, однак найчастіше застосовують буквиці траву. Високу цінність мають ефірна олія і дубильні речовини, які в ній присутні.

Склад

Буквиці властивості визначаються високим вмістом фенольних і терпеноїдних з'єднань. У складі рослини присутні тритерпенові сапоніни, флавоноїди, солі кальцію, органічні кислоти. Також буквиця включає слиз і смоли. Препарати рослини містять у собі вітаміни C і K.

Лікарські рослини й фітозбори, згадані в матеріалі

Фармакологічна дія

Препарати буквиці мають сечогінний, протизапальний, гіпотензивний, седативний ефект. Ліки на основі рослини здатні надавати в'яжучу дію на слизових оболонках внутрішніх органів. Буквиця покращує травлення, стимулює обмін речовин. Наявність дубильних речовин і слизу забезпечує відхаркувальну дію препаратів на її основі. На організм людини буквиця надає помірний седативний ефект.

Зміст

Загальна інформація

Буквиця - цінна рослина, яка є сировиною для створення ліків. Її застосовують у народній медицині, а також у харчовій промисловості в якості медоноса та ефіроолійної сировини. Трави буквиці лікувальні властивості не до кінця вивчені, тому вона відноситься до нефармакопейних рослин. 

Біологічні особливості

Буквиця поширена повсюдно в Європі. В Україні рослина зустрічається на полях, луках, на освітлених ділянках в листяних і змішаних лісах, на пасовищах і гірських луках. Переважною місцем існування для неї є слабокислі, глинисті чи піщані ґрунти. До зволоження буквиця невимоглива, їй досить середньої кількості вологи в грунті. Від того, наскільки добре освітлене місце, залежить кількість пагонів рослини і загальна маса лікарської сировини, яку можна з неї отримати.

буквиця

Ботанічна характеристика

Буквиця лікарська - трав'яниста рослина з сімейства Ясноткових з прямим стеблом, який злегка розгалужується, і мичкуватим корінням. Висота сорокозуба становить від 30 до 100 см. У нижній частині стебло покрите довгими волосками. Листя рослини - просте супротивне, має подовжено-яйцеподібну форму, прилистники відсутні. Прикореневе листя має черешки й утворює розетку. Квіти буквиці двостатеві, неправильної форми. Період цвітіння - з червня по серпень. Плодоносить рослина з серпня по вересень. Плід складається з чотирьох горішків і забарвлений у темно-коричневий колір. 

Впізнати рослину можна за чотиригранним стеблом і світло-пурпуровими квітками, зібраними в колосовидні суцвіття. Трава буквиці відрізняється специфічним запахом і солодкувато-гірким смаком.

Збір і заготівля сировини

В лікарських цілях використовують всі частини рослини за винятком її стебла. Заготівлю трави виконують у період цвітіння буквиці, який триває з червня по вересень. В якості сировини збирають її верхівки, зрізуючи не більше 30 см рослини. При цьому можна включати в збір прикореневе листя. Заготовлену траву необхідно подрібнити й розкласти рівномірним шаром у сухому затіненому місці, де присутня вентиляція. Сушити сировину можна також під навісом. У сушарці можна витримувати сировину при температурі не більше 40-50 ℃. Потім траву фасують у паперові пакети. Термін придатності готової сировини становить 2 роки. Щоб трава не втратила свої лікувальні властивості, зберігати її потрібно в сухому місці далеко від сонячних променів. 

Лікувальні властивості та застосування

Буквиці лікувальні властивості включають здатність усувати запалення, пригнічувати бактеріальну мікрофлору. Настої рослини допомагають нормалізувати артеріальний тиск, посилюють кровообіг, сприяють відтоку жовчі та виступають діуретиками. Трава позитивно впливає на стан травної системи - при кольках і гастритах вона знижує больові відчуття або усуває їх, нормалізує кислотність шлункового соку, знімає запалення, прискорює метаболізм. При цьому, на відміну від більшості рослин зі схожими властивостями, буквиця може застосовуватися при гастритах, які викликані підвищеною кислотністю, а не її дефіцитом. Буквиця допомагає утворювати й відводити мокротиння при сухому кашлі, її в народній медицині використовують при астмі й туберкульозі. Застосовують рослину при діареї, оскільки вона має потужний в'язкий ефект. Завдяки седативній дії буквицю використовують при нервових розладах. Застосовують рослину для зупинки маткових і легеневих кровотеч. 

буквиця властивості

Буквиця - користь рослини

Буквиця нейтралізує токсини - похідні бактерій. Разом із пригніченням патогенної мікрофлори фітопрепарат має сечогінну дію і спрощує евакуацію шкідливих речовин з організму. Завдяки лікам на базі буквиці досягається загальнозміцнювальний ефект для всього організму. Прийом препаратів з неї може викликати помірну проносну дію, тому рослину використовують при запорах і під час схуднення. Заспокійливий вплив на нервову систему дозволяє застосовувати буквицю при дратівливості та втомі, якщо відсутні протипоказання.

Протипоказання до прийому буквиці

Препарати з буквиці не можна приймати вагітним і годуючим грудьми. Рослина знижує тиск, тому не рекомендується гіпотонікам. Перед вживанням ліків з неї бажано проконсультуватися з лікарем.

За матеріалами:

  1. Гродзінський А. Лікарські рослини: енциклопедичний довідник. — К: Українська енциклопедія, 1992. — 564 с.
  2. Кобзар А. Я. Фармакогнозія в медицині. — К: Медицина, 2007. — 544 с.
  3. Ковальов В. М., Павлій О. І., Ісаков Т. І. Фармакогнозія з основами біохімії рослин. — Xарків: Вид-во НФаУ, МТК-книга, 2004. — 704 с.
  4. Мамчура Ф. І. Довідник з фітотерапії. — Київ: Здоров’я, 1984. — 264 с.

Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.

Дата публікації:

Оновлено: 30.07.2021

Інші рецепти для здоров'я
Всі рецепти
Інші статті
Всі статті
Згорнути

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я

Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням ознайомтеся з інструкцією та проконсультуйтеся з лікарем. Зберігати в місцях, недоступних для дітей.