Дата публікації
28.12.2023
Дата оновлення
12.01.2024

Фіалки трава

VIOLAE HERBA

Брат-і-сестра, метелики, польові братчики, полуцвет, топірчики, трицвітка.

Опис

Фіалки трава - однорічна, іноді дворічна рослина, яка відрізняється тонким тригранним стеблом висотою до 20 см. Стебло фіалки переважно голе, порожнисте, нерідко розгалужене біля кореня. Рослина має стрижневий корінь, пофарбований у бурий колір. Кореневище фіалки малорозгалужене і повзуче, розташоване неглибоко в грунті. У фіалки триколірне листя просте, чергове, черешкове і сидяче. Є великі прилистники - по два на кожен лист. Квіти рослини поодинокі, відрізняються неправильною формою і великими розмірами - до 4 см у діаметрі. Квітки розміщуються на довгих квітконіжках. Їх віночок складається з 5 пелюсток різного розміру, забарвлення яких варіюється від темно-синього і фіолетового до яскраво-жовтого або білого кольору. Світле забарвлення має нижня пелюстка, тоді як верхні пелюстки забарвлені в темний колір. У фіалки плодом є коробочка, яка поділяється на три стулки. Всередині неї дозріває гладке насіння. Його забарвлення коливається від коричневого до жовтого.

Склад

Чинними компонентами трави фіалки є каротиноїди, аскорбінова, саліцилова і урсолова кислота. До складу рослини входять такі хімічні сполуки, як антоціанові глікозиди, флавоноїди, сапоніни і рутин. Присутня ефірна олія. У траві фіалки відзначається вміст дубильних речовин.
Фіалки трава

Фармакологічна дія

Трава фіалки характеризується бронхолітичною, відхаркувальною, антисептичною і протизапальною дією. Препарати на основі рослини можуть застосовуватися для зняття спазмів, також вони відрізняються легкими діуретичними і жовчогінними властивостями.
Лікарські збори і рослини, згадані в матеріалі

Зміст

Загальна інформація

Фіалки трава - невисока трав'яниста рослина, яка володіє декоративними і лікувальними властивостями. Використовується як відхаркувальний засіб у фармацевтиці.

Рослина поширена в лісовій та лісостеповій зоні. Фіалка триколірна невибаглива, віддає перевагу різним екологічним умовам, тому зустрічається як бур'ян. Трава може рости на луках, узліссях лісів. Фіалка також зустрічається на краях полів і узбіччях доріг. Культивується як декоративна рослина, нерідко її вирощують у лікарських цілях.

Заготівля сировини

Збір частин рослини проводиться навесні. Заготівлю трави проводять під час вегетативної активності на стику травня і липня. Для лікарських цілей збирають наземну частину фіалок, акуратно зрізуючи рослину біля коріння. При цьому відокремлюють грубі частини трави, розташовані біля самого кореневища, а потім розкладають сировину на тонкому папері або тканині. Сушити фіалку необхідно в провітрюваному приміщенні або розмістити сировину під навісом. У сушарці рослину сушать при температурі 40 ℃, періодично перемішуючи. Ступінь готовності трави визначають за зовнішніми ознаками. Висушене стебло фіалки з легкістю обламується при невеликому зусиллі. Готовий фітопрепарат поміщають у герметичну скляну тару. Термін придатності сировини - не більше 18 місяців.

Лікувальні властивості

Фіалки лікувальні властивості різноманітні - її можна використовувати для терапії інфекційно-запальних захворювань, а також при дерматологічних захворюваннях. Трава фіалки відрізняється протизапальним і відхаркувальним ефектом. Настої на її основі мають сечогінну і жовчогінну дію. За рахунок вмісту слизу в траві фіалки прийом відварів і настоїв рослини забезпечує розрідження і відхід мокроти при кашлі.

Користь від застосування трави фіалки

Фіалка застосовується самостійно і в складі зборів для лікування хвороб органів дихання. Її застосовують для місцевого лікування дерматитів і запальних процесів на шкірі. За рахунок заспокійливої та антимікробної дії рослина корисна в лікуванні пародонтозу і зубного болю. Фіалки корисні властивості дозволяють включати її до складу зборів, спрямованих на зниження симптоматики хвороб сечовидільної системи та нирок.

Фіалка та її протипоказання

Протипоказаннями до прийому фіалки є загострення виразкової хвороби, гастрит, жовчнокам'яна хвороба, вагітність і лактація. Не можна вживати фітопрепарат, якщо є чутливість на один із компонентів у його складі. 

Трава фіалки у косметології

У косметології трава фіалки знайшла застосування в якості засобу для зволоження сухої шкіри. Так як до складу рослини входять антиоксиданти, зовнішнє застосування відварів, настоянок і примочок з неї сприяє відновленню шкіри після стресів. Косметичні засоби на основі фіалки допомагають повернути тонус і пружність шкірі обличчя, а також попереджають запальні процеси. За допомогою неї можна зняти запалення при алергічних реакціях. Для волосся трава фіалки застосовується як засіб для боротьби з лупою. 

За матеріалами:

1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.

Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.
Фіалки трава
Лікарські збори і рослини, згадані в матеріалі