Надіслати

Запитання, на які вже є відповіді

27.04.20, Дмитрий

здравствуйте , подскажите пожалуйста какие виды ЛР отхаркивающего действия аптеками не выпускаются и почему ?

Експерт
Роман Лисюк
Посада
Асистент кафедри фармакогнозії і ботаніки Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького
Дізнатися більше

Доброго дня!

Аптека — заклад охорони здоров’я, основним завданням якого є забезпечення населення, закладів охорони здоров’я, підприємств, установ та організацій лікарськими засобами шляхом здійснення роздрібної торгівлі.

У відповідності до чинного законодавства, роздрібна торгівля лікарськими засобами - діяльність з придбання, зберігання та продажу готових ліків, виготовлених (вироблених) в умовах аптеки, через аптеку та її структурні підрозділи безпосередньо громадянам для особистого споживання, закладам охорони здоров’я (крім аптечних закладів), а також підприємствам, установам та організаціям без права їх подальшого перепродажу; виробництво (виготовлення) лікарських засобів в умовах аптеки - індивідуальне виготовлення лікарських засобів за рецептами лікарів, на замовлення лікувально-профілактичних закладів та виготовлення внутрішньоаптечної заготовки, концентратів, напівфабрикатів, а також лікарських засобів, що виготовлені про запас.

Реалізація асортименту лікарської рослинної сировини та лікарських зборів, зареєстрованих як лікарські засоби, здійснюється через аптечну мережу.

Дозвольте ознайомити Вас з доволі широким асортиментом лікарських засобів рослинного походження, які виявляють відхаркувальну дію, входять у Державний реєстр лікарських засобів України і , відповідно, наявні у аптечній мережі, яка забезпечує здійснення роздрібної торгівлі лікарськими засобами.

Мати-й-мачухи листя забезпечує комбінацію відхаркувального, протикашльового, пом'якшуючого та протизапального ефектів. Листя мати-й-мачухи використовують для полегшення відходження мокротиння, що зумовлено підсиленням активності мерехтливого епітелію та активації перистальтичних рухів бронхіол, а це оптимізує просування мокротиння у верхні відділи із нижніх, та його виділення. Мати-й-мачухи листя призначають для зняття запалення, обволікання та пом'якшення слизової оболонки у пацієнтів, що хворіють на бронхіт, пневмонію, ангіну, ларингіт чи іншу патологію бронхолегеневої системи запального походження

Біологічно активні речовини (БАР) листя подорожника великого проявляють численні фармакологічні ефекти, а саме: бактеріостатичну, відхаркувальну, пригнічуючу кашель, знеболювальну, кровоспинну, протизапальну, репаративну (прискорюючи процеси грануляції уражених тканин) дію; підвищують кислотність, посилюють секрецію шлункового соку; активізують функцію епітелію дихальних шляхів, оптимізують виділення і евакуацію слизу з епітелію дихальних шляхів

Трава чебрецю виявляє антибактеріальну, відхаркувальну, заспокійливу, знеболюючу та спазмолітину активність. Антибактеріальний, відхаркувальний, заспокійливий ефекти визначають застосування трави чебрецю при бронхітах, бронхопневмоніях, трахеїтах, ларингітах.

Біологічно активні речовини коренів солодки проявляють відхаркувальні та обволікаючі властивості, що пом’якшують кашель; чинять сечогінну, протизапальну, спазмолітичну, антигістамінну, противиразкову дію. Показами до застосування солодки у складі комплексної терапії є захворювання дихальних шляхів (бронхіт, пневмонія, бронхіальна астма, бронхоектатична хвороба), запальні захворювання нирок і сечового міхура (пієліти, пієлонефрити, цистити), виразкова хвороба шлунка і дванадцятипалої кишки.

Бруньки сосни стимулюють секреторну активність слизових оболонок верхніх дихальних шляхів, мають відхаркувальну дію, бактерицидно впливають на патогенну мікрофлору носоглотки і ротової порожнини, мають слабкі сечогінні й потогінні властивості. Показання для застосування бруньок сосни: захворювання дихальних шляхів (хронічні бронхіти, пневмонії); зовнішньо – при ларингітах, трахеїтах, ангіні (у складі комплексної терапії).

Лікарський засіб у формі збору «ФІТОБРОНХОЛ» виробництва ПрАТ «Ліктрави», що містить багна звичайного пагони, ромашки квітки, календули квітки, фіалки траву, солодки корені, м’яти перцевої листя, рекомендовано у комплексній терапії запальних захворювань дихальних шляхів, пов’язаних із порушеннями бронхіальної секреції та ослабленням просування слизу. Біологічно активні речовини збору чинять відхаркувальну, протизапальну, обволікаючу дію (захист слизових), посилюють функціональну активність епітелію дихальних шляхів, сприяють розрідженню і відходженню мокротиння, пом’якшують та зменшують кашель. Сировина багна звичайного, яка входить до складу збору «ФІТОБРОНХОЛ», використовується у пульмонології як протикашльовий, відхаркувальний, спазмолітичний, потогінний та антимікробний засіб, має сечогінну дію; її зазвичай призначають внутрішньо у вигляді настою при туберкульозі легень, пневмонії, гострих і хронічних бронхітах, трахеїтах, ларингітах, кашлюку, бронхіальній астмі, у т.ч. в педіатричній практиці.

ГРИПОФІТОЛ, до складу якого входять квітки липи, плоди шипшини, листя малини, квітки акації білої (робінії), листя шавлії, рекомендується як додаткове джерело біологічно активних речовин, що сприяють полегшенню симптомів застуди, мають потогінні, протизапальні та протимікробні властивості, активізують захисні сили організму; засіб нормалізує загальний стан організму та знижує розвиток ускладнень при простудних захворюваннях. Компоненти фіточаю ГРИПОФІТОЛ забезпечують наступні види фармакологічної активності: антисептичну, відхаркувальну, імуностимулюючу, протизапальну, протизастудну, тонізуючу.

СИНУФІТОЛ, який у своєму складі містить первоцвіту траву, буквиці траву, звіробою траву, липи квітки, евкаліпту листя та шавлії листя, рекомендується як додаткове джерело біологічно активних речовин, що сприяють нормалізації функціонального стану верхніх дихальних шляхів, зокрема біляносових пазух, попередженню синуситів та розвитку їх ускладнень, поліпшенню носового дихання, зняттю набряків. Для фіточаю СИНУФІТОЛ характерна відхаркувальна, імуностимулююча, протизапальна, протизастудна дія.

«ГРИПОФІТОЛ ІМУНО» у своєму складі містить плоди шипшини, кореневища з коренями ехінацеї пурпурової, квітки ромашки, ісландський мох, траву звіробою, корені солодки, траву чебрецю, що сприяють підвищенню імунітету та опірності організму до інфекцій, запобіганню сезонним інфекційно-запальним захворюванням, а також відновленню загального стану організму після перенесених простудних захворювань. Для фіточаю ГРИПОФІТОЛ ІМУНО характерна імуностимулююча, протизапальна, відхаркувальна, протизастудна і тонізуюча дія.

ГРУДНИЙ ЗБІР № 1, аналогічно до ГРУДНОГО ЗБОРУ № 2, призначають у комплексній терапії запальних захворювань дихальних шляхів (бронхіту, бронхопневмонії, бронхіальної астми, бронхоектатичної хвороби).Грудний збір № 1 містить алтеї корені, мати-й-мачухи листя та материнки траву. До складу Грудного збору № 2 входять мати-й-мачухи листя, подорожника великого листя, солодки корені. Біологічно активні речовини Грудного збору №1 чинять відхаркувальну дію за рахунок покращення відходження мокротиння при захворюваннях дихальних шляхів. Спектр фармакологічної активності Грудного збору № 2: додатково до відхаркувального та сприяючого відходженню мокротиння ефектам, для нього характерними є і протизапальна, обволікаюча та пом’якшуюча кашель дія; посилення функціональної активності епітелію дихальних шляхів.

Серед видів лікарських рослин з відхаркувальною дією, яка на даний час не наявна в аптеках внаслідок її відсутності у Державному реєстрі лікарських засобів України, слід відзначити синюху блакитну, відвар кореневищ з коренями якої застосовували як відхаркувальний засіб для лікування гострих та хронічних запальних захворювань верхніх дихальних шляхів, як противиразковий засіб, а також як заспокійливе при різного роду нервових і психічних захворюваннях. Зростає синюха блакитна на Поліссі і у лісостеповій зоні України, але зараз перебуває під загрозою виснаження природних ресурсів внаслідок порушення екологічних умов їх зростання та експлуатаційного навантаження; вид охороняється на регіональному рівні.

Наступні види сировини відхаркувальної дії із наявною сировинною базою входять до Державної фармакопеї України, але поки як монокомпонентні лікарські засоби не наявні на фармацевтичному ринку: алтеї листя, слані цетрарії ісландської, калачиків лісових квітки та листя, первоцвіту корені.


Категорія: Грудний збір №1, Грудний збір №2, Мати-й-мачухи листя, Подорожника великого листя, Солодки корені, Сосни бруньки, Фітобронхол, Чебрецю трава, Грипофітол імуно, Грипофітол, Синуфітол
Згорнути

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я

Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням ознайомтеся з інструкцією та проконсультуйтеся з лікарем. Зберігати в місцях, недоступних для дітей.