Дата публікації
28.12.2023
Дата оновлення
01.04.2024

Звіробою трава

HYPERICI HERBA

Заяча кров, кривавник, хворобій та ін.

Опис

Являють собою багаторічні трав'янисті рослини з супротивним яйцевидним листям і жовтими, зібраними в щиток квітками.

Склад

Трава звіробою містить речовини дубильні (10-12 %), флавоноїди (гіперозид, рутин, кверцитрин, мірицетин, лейкоантоціани), сапоніни, барвники (гіперицин – 0,1-0,4 %, псевдогіперицин, гіперин, франгулаемодинантранол), олію ефірну (0,2-0,3 %), речовини смолисті (17 %), каротин, кислоту аскорбінову.

Звіробою трава

Фармакологічна дія

Має в’яжучу, протизапальну і деяку протимікробну дію, що сприяє регенерації тканин, помірно впливає на жовчовиділення, збуджує шлункову секрецію і т. ін.

Лікарські збори і рослини, згадані в матеріалі
Регіони проростання лікарської рослини
Вінницька область
Волинська область
Житомирська область
Закарпатська область
Рівненська область
Хмельницька область
Чернігівська область
Звіробою трава

Звіробій - лікувальні властивості, склад рослини та її застосування

Звіробій продірявлений, або звичайний (заяча кров, кровавчик, хворобій) належить до лікарських рослин. Трава звіробою застосовується як натуральний антимікробний, жовчогінний, терпкий засіб.

Загальна інформація

Звіробою трава входить до складу численних зборів, схвалених для використання в лікуванні захворювань шлунково-кишкового тракту. Його також включають до складу дієтичних добавок і косметичних засобів. Звіробою властивості комплексні, ними обумовлена популярність цієї рослини - чаї, настої та відвари з неї впливають на нервову, травну і сечовидільну систему. 

Трава звіробою

Види звіробою в Україні

З 450 видів звіробою в Україні поширені всього 12. Для лікарських цілей з них підходять два види - звіробій звичайний і чотиригранний, або плямистий звіробій. Ці рослини мають оптимальний склад і концентрацію корисних речовин, тоді як інші види можуть поєднувати в собі мінімальне співвідношення лікувальних властивостей. 

Біологічні особливості

Рослина поширена повсюдно, зустрічається на узбіччях доріг, у заростях чагарників, на пустирях і лісових галявинах, насипах. Хворобій надає перевагу як листяним, так і мішаним лісам лісостепу, також зустрічається в степовій зоні. Для поширення йому необхідні сухі грунти. При вирощуванні рослини для лікарських цілей необхідно враховувати її здатність швидко виснажувати ґрунт, тому її потрібно регулярно удобрювати.

Ботанічна характеристика

Рослина відноситься до сімейства Звіробійні. Звіробій звичайний - багаторічна рослина, висота якої коливається в межах 25-100 см. Стебло рослини двогранне, у верхній частині розгалужується. Звіробій покритий супротивними листками овальної або яйцевидної форми, їхня довжина - 1,5-3 см. Квітки рослини п’ятичленні, зібрані в щитовидні суцвіття, їхнє забарвлення варіюється від жовтого до помаранчевого. Період цвітіння припадає на червень-серпень.

Відрізнити траву від інших рослин можна за кількома ознаками. Якщо розглядати проти світла молоде листя звіробою, можна відзначити маленькі крапки, немов вони були продірявлені. Другою відмітною ознакою є зміна забарвлення квіток рослини, якщо їх зім'яти в руках. З жовтого вони стають криваво-червоними. Ще однією особливістю звіробою стало будова стебла - на відміну від більшості рослин, воно двогранне. 

Заготівля та зберігання сировини

З лікувальною метою використовують траву рослини, зібрану в період цвітіння звіробою.

Особливості збору

Заготівля трави проводиться в суху ясну погоду, щоб уникнути псування сировини від вологи. Готовність рослини до збору визначають за станом плодів, які повинні бути незрілими. Для заготівлі зрізають верхню частину рослини довжиною не більше 25-30 см. Зрізають її за допомогою ножа або секатора.

Умови сушки та зберігання

Зібрану сировину сушать під навісом або на горищі при температурі, яка не перевищує 40 ℃. Для цього траву можна розкладати тонким шаром на папері або тканині чи пов'язувати в пучки. Готовність сировини визначається за її ламкістю. Зберігати її можна 3 роки.

Зберігання звіробою

Лікувальні властивості

Звіробій готують у вигляді настоїв для обробки рота при стоматитах, гінгівітах, кровоточивості ясен, запальних процесах. Відвар рослини дозволяє позбутися неприємного запаху з рота, усунути кровоточивість ясен. Він може застосовуватися як профілактичний засіб для запобігання пародонтиту.

Здатність загоювати рани та дезінфікувати їх дозволяє використовувати компреси зі звіробою для лікування інфікованих ран. Вони можуть застосовуватися для кровоточивих ран, оскільки у складі трави присутні в'яжучі інгредієнти.

Хімічний склад і біологічна дія

У траві рослини містяться дубильні речовини, які обумовлюють кровоспинні властивості лікарських засобів з неї. Також звіробій включає флавоноїди і сапоніни, каротин, смоли, аскорбінову кислоту й ефірні олії. Поєднання перерахованих речовин забезпечує протизапальну і легку протимікробну дію разом зі здатністю подразнювати стінки слизової, що стимулює секрецію внутрішніх органів. 

Застосування в медицині

Звіробою лікувальні властивості забезпечують ефективність ліків на його основі в лікуванні різних патологій і дисфункцій організму. Настої та відвари рослини застосовують в лікуванні гепатитів і застійних процесів у печінці та жовчному міхурі, включаючи дискінезії, холецистити, гастрити, хронічний коліт. Вживають траву звіробою окремо або в комбінації з іншими рослинами при секреторній недостатності. Вітрогінні властивості дозволяють використовувати звіробій при метеоризмі та розладах шлунково-кишкового тракту. При порушенні функціональності нирок, пов'язаних із затримкою рідини в організмі, звіробій виступає як діуретик. Дана властивість дозволяє застосовувати його як допоміжний засіб при сечокам'яній хворобі.

Застосування звіробою в медицині

 

Використання в косметології

Звіробою застосування в косметології обумовлено антимікробними та протизапальними властивостями, а також здатністю загоювати рани. Його використовують для лікування вугрового висипу і нормалізації роботи сальних залоз, для запобігання старінню шкіри. Корисний фітопрепарат при засмазі, тому що надає їй стійкості. Звіробій зміцнює волосся і може покращувати відтінок світлого волосся, надаючи йому золотистого відливу.

Протипоказання

Препарати звіробою протипоказані людям з підвищеною збудливістю центральної нервової системи. Їх не можна вживати дітям до 12 років і тим, хто страждає алергією на будь-який компонент у складі трави. Препарати при передозуванні можуть викликати світлобоязнь і безсоння. Якщо разом зі звіробоєм пацієнт приймає лікарські засоби, йому необхідно обов'язково порадитися з лікарем, оскільки рослина може знижувати ефективність деяких із них.

Застосування у період вагітності

Оскільки у складі препаратів звіробою присутні сильнодіючі речовини, їх не можна приймати в період вагітності та лактації.

 

За матеріалами:

  1. Гродзінський А. Лікарські рослини: енциклопедичний довідник. — К: Українська енциклопедія, 1992. — 564 с.
  2. Кобзар А. Я. Фармакогнозія в медицині. — К: Медицина, 2007. — 544 с.
  3. Ковальов В. М., Павлій О. І., Ісаков Т. І. Фармакогнозія з основами біохімії рослин. — Xарків: Вид-во НФаУ, МТК-книга, 2004. — 704 с.
  4. Лікарське рослинництво: від досвіду минулого до новітніх технологій: матеріали шостої Міжнародної науково-практичної конференції, 26–27 грудня 2017 р., м. Полтава. — Лубни: Комунальне видавництво «Лубни», 2018. — 268 с.
  5. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.
  6. Біленко В. Г., Якубенко Б. Є. Лікарські рослини: технологія вирощування та використання: довідник. — Житомир: ПП «Рута», 2015. — 600 с.
Звіробою трава
Лікарські збори і рослини, згадані в матеріалі