Дата публікації
28.12.2023
Дата оновлення
05.02.2024

Льону насіння

LINI SEMINA

Довгунець, моченець

Опис

Льон посівний - однорічна рослина, висотою 60-120 см. Корінь стрижневий з великими відгалуженнями і численними тонкими корінцями. Стебло тонке, прямостояче, з восковим нальотом. Листя численне, розташоване по спіралі. Квіти п'ятичленні, пелюстки віночка блакитні, рідше рожеві або білі. Плід - приплюснуто-куляста коробочка з 10 яйцевидними нерівнобокими насінинами.

Склад

Насіння льону містять олію жирну (30-48 %), до складу якої входять гліцериди кислот ліноленової (35-40 %), лїнолевої (25-35 %), олеїнової (15-20), пальмїтинової та стеаринової, а також слиз (до 12 %), вуглеводи, глікозид лінамарин, кислоти органічні, ферменти, вітамін А.

Льону насіння

Фармакологічна дія

Мають обволікаючу, протизапальну і легку проносну дію, покриваючи тонким шаром слизові оболонки шлунково-кишкового тракту, застерігають їх від подразнення. Шар слизу утримується досить довго, виявляючи захисну дію при запаленні. Олія жирна, що міститься в насінні, виявляє пом’якшувальну, протизапальну та посилюючу регенерацію тканин дію.

Лікарські збори і рослини, згадані в матеріалі
Регіони проростання лікарської рослини
Херсонська область
Льону насіння

Зміст

Загальна інформація

У дикому вигляді окультурені сорти льону не зустрічаються. Його культивують, висіваючи на полях. Льон надає перевагу добре удобреному, родючому ґрунту. Цвіте у червні-липні. Плоди дозрівають із початку серпня. Як тільки насіння дозріло, його треба відразу збирати, оскільки плодові коробочки тріскаються, і насіння льону розлітається під дією вітру.

Застосування льону в медицині

У медицині насіння льону використовуються як відхаркувальний і протикашльовий засіб. Відвар насіння рослини сприяє подразненню слизових оболонок і стимулює секрецію, за рахунок чого полегшується виведення організмом мокротиння. Льон посівний допомагає полегшити стан хворого при простудних, вірусних захворюваннях, які супроводжуються кашлем.

Насіння рослини використовують у лікуванні захворювань травної системи. Воно надає проносну, сечо- і жовчогінну дію. Лляне насіння активізує роботу кишечника і покращує його перистальтику завдяки високому вмісту клітковини, тому застосовується у лікуванні атонії. Його використовують не тільки в боротьбі з хронічними запорами, а й для підвищення імунітету. Багатий амінокислотний склад і наявність селену в насінні льону покращують захисні сили організму.

Насіння льону має здатність виводити токсини, в тому числі солі важких металів. Рослина є сильним сорбентом, тому може застосовуватися в лікуванні інтоксикацій. За своїми характеристиками насіння льону є альтернативою активованому вугіллю. Воно може виводити радіонукліди, завдяки чому рослинну сировину можуть призначити при лікуванні променевої хвороби.

Вживання насіння льону сприяє зниженню симптоматики алергічних реакцій. Відвари і настої призначають при астмі, оскільки льон допомагає полегшити напади.

Зовнішньо препарати насіння льону застосовують для обробки ран та інших ушкоджень шкіри. Їх можна використовувати при трофічних виразках і радіаційних опіках, а також при ураженнях шкіри, які з'явилися після рентгенівського опромінення. Полоскання слизом насіння льону ротової порожнини полегшує стан при стоматиті та гінгівіті, усуває запальні процеси. Льон має властивість прискорювати регенерацію тканин. Оскільки в його складі присутні ненасичені жирні кислоти, що поліпшують обмін ліпідів, насіння рослини може застосовуватися для профілактики дерматитів.

Заготівля сировини

Зараз льон збирають промисловим способом. Якщо льон висаджений на присадибній ділянці, а не у полі, можна збирати його вручну. Для заготівлі сировини рослина висмикується з коренем, зв'язується у невеликі снопи. Потім льон сушать і відокремлюють коробочки з насінням. Якщо кількість рослин невелика, можна обережно відірвати плодові коробочки від стебла, не вириваючи рослину повністю. Насіння витрушують, очищують від усього зайвого. Якщо воно вологе, трохи підсушують. Складають у паперові коробки або загортають у тканину і зберігають у сухому місці. Корисні властивості насіння льону зберігаються протягом 3-х років.

Лікувальні властивості

Цілющі властивості насіння льону залежать від ступеня дозрівання. До складу зрілого насіння льону входить більше слизу, який і є основою його лікувальних властивостей. Потрапляючи всередину, слиз відразу виявляє сильні обволікаючі властивості. Він не тільки покриває запалену слизову оболонку порожнини рота, горла, дихальних шляхів, кишківника, шлунка, але й обволікає харчові маси. Набрякле насіння льону посилює перистальтику, починається чистка кишківника. Тому так швидко зникає біль при гастриті.

Насіння льону посилює секрецію підшлункової залози, стимулює вироблення інсуліну та знижує глікемію. Воно має сечогінну, жовчогінну, м'яку проносну дію. Знижує рівень холестерину в крові, виявляє виражену протизапальну дію, гальмує ліпоїдоз стінок судин, знижує коагуляцію крові, стабілізує рівень згортання крові.

У народній медицині насіння льону використовують як протикашльовий і відхаркувальний засіб. Застосовується при хворобах нирок, сечового міхура і сечової системи, захворюваннях печінки і підшлункової залози. Використовується для лікування гастриту, виразки, хронічного коліту, атонії кишківника і у випадку постійних закрепів.

Насіння льону використовують для ополіскування порожнини рота і горла при запальних захворюваннях. 

Настій з насіння п'ють при набряках, викликаних хворобами серця і нирок, у випадку променевої хвороби і загальної слабкості організму, використовують також при проктиті, геморої.

Насіння льону застосовують для лікування синців, ран, прищів і фурункулів. Закапують і змащують слизом очі при кон'юнктивіті, щоб усунути свербіння. Корисне лляне насіння матерям, що годують грудьми, оскільки воно збільшує кількість молока. Допомагають зберегти жіноче здоров'я спринцювання настоєм при запальних процесах.

Корисні властивості насіння льону використовуються для схуднення. Воно перешкоджає всмоктуванню жирів, забезпечує відчуття ситості і служить м'яким проносним. Насіння льону для схуднення використовують як у цілому, так і в меленому вигляді. Приймати його можна разом з їжею, просто додаючи до страви. Головне, щоб воно не спровокувало виникнення алергії.

Насіння льону ефективне у догляді за волоссям. Воно використовується не лише для оздоровлення та зміцнення, а й у якості фіксуючого засобу для укладки, який до того ж надає шовковистого блиску.

Користь насіння льону

За рахунок сукупності корисних властивостей насіння льону вважається ефективною дієтичною добавкою, яка сприяє нормалізації травлення і допомагає схуднути. У складі даної рослинної сировини зосереджено 20 білків і амінокислот разом з 40 видами жирних кислот. Разом з ними присутні 20 вітамінів і 21 мінерал. Льон посівний містить такі корисні речовини, як лігнани та омега-3.

Лігнани є антиоксидантами, які запобігають розвитку раку, зокрема раку молочних залоз і передміхурової залози. Їхній вміст у насінні льону в 100 разів вищий у порівнянні з іншою рослинною сировиною. Лігнани мають протипухлинну та антимікробну дію, надають противірусний ефект.

Поліненасичені жирні кислоти Омега-3 у складі льону нормалізують кровопостачання та сприяють зміцненню судин і стінок серця. Речовина необхідна для профілактики цукрового діабету. За рахунок вживання омега-3 в насінні льону поліпшується ряд когнітивних функцій мозку. При регулярному вживанні добавок і препаратів рослини підвищується розумова працездатність, пам'ять і концентрація уваги.

Важливу роль у впливі на організм препаратів льону грає лінамарин. Речовина обволікає травні органи зсередини і є бар'єром, який перешкоджає всмоктуванню шкідливих речовин. Глікозид також допомагає захистити шлунок і кишечник від виразки і гастритів.

Вітаміни групи, які містяться в льоні, забезпечують ряд позитивних ефектів. Вони прискорюють метаболізм і беруть участь у розщепленні жирів, тому будуть корисні для людей, які прагнуть знизити вагу. Льон посівний дозволяє позбутися жирового прошарку, в тому числі вісцерального жиру. Водночас насіння льону має високу харчову цінність, тому притуплює голод і дає відчуття ситості. За рахунок цього значно знижується ризик переїдання.

Льону користь поширюється на шкіру. Вітаміни в його складі й активні речовини дозволяють поліпшити колір обличчя, зміцнити шкіру, поліпшити її еластичність, розгладити зморшки. Завдяки цим властивостям рослину включають до складу косметичних засобів. При цьому насіння льону позитивно впливає на стан шкіри як при зовнішньому застосуванні, так і при вживанні всередину.

Необхідно пам'ятати, що насіння льону в цілому вигляді не є корисним для організму. Воно не перетравлюється шлунком, тому для отримання лікувального ефекту насіння необхідно потовкти або застосовувати слиз від нього.

Протипоказання до застосування льону

Приймати льон не рекомендується вагітним жінкам і годуючим грудьми, оскільки механізм його впливу на плід не до кінця вивчений. Не можна вживати насіння при загостреннях коліту, холециститу, панкреатиту. При наявності каменів у жовчному або сечовому міхурі варто також утриматися від прийому засобу, тому що льон посівний має сильний сечогінний і жовчогінний ефект. Перед вживанням препаратів рослини необхідно проконсультуватися з лікарем і узгодити тривалість курсу лікування, дозування засобів.

Якщо під час прийому льону виникають такі симптоми, як метеоризм і здуття живота, необхідно зменшити дозування. При повторенні неприємних проявів з боку шлунково-кишкового тракту варто припинити прийом засобу.

Протипоказане насіння льону при гіперкальціємії. Варто пам'ятати, що, незважаючи на користь, насіння льону не можна приймати безконтрольно і постійно. При вживанні понад 50 г сировини на добу існує ризик отруєння організму ціанідом, оскільки у складі льону присутні ціаногенні глікозиди. Необхідно враховувати, що користь рослини може втратитися при зберіганні сировини під прямими сонячними променями. Неправильне зберігання може призвести до того, що олія та жирні кислоти пройдуть процес окислення. Тим самим насіння льону стає з корисного небезпечним, оскільки речовини, утворені при даному процесі, є канцерогенними.

За матеріалами:

1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.

Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.
Льону насіння
Лікарські збори і рослини, згадані в матеріалі