Дата публікації
28.12.2023
Дата оновлення
05.02.2024

Хмелю шишки

LUPULI STROBILI

Хміль, хмільниця, горкач, пивна квітка, пивний хміль, хмільний цвіт

Опис

Хміль звичайний - трав'яниста кучерява рослина. Має дерев’яніюче стебло, яке чіпляється за опори, його довжина часом досягає 6 метрів. Покритий супротивними загостреними 3-5-лопатевими листками, пильчатими по краю, верхні листки найчастіше є цілісними. Квітки хмелю одностатеві, жіночі рослини утворюють шишкоподібні суцвіття, з'являються з липня по серпень. На нижній частині шишок розташовані ліпулінові залози, в яких концентруються корисні речовини. Завдяки цим особливостям високу цінність представляють саме жіночі рослини, які спеціально культивуються. Ліана має розвинену кореневу систему, здатну зимувати.

Склад

Серед основних діючих компонентів, які містять шишки хмелю - аскорбінова кислота і до 10% дубильних речовин. У суцвіттях хмелю міститься від 1 до 3% ефірної олії, тритерпени, гіркі речовини, органічні кислоти, фітонциди, лупулон, гіпоксантин, холін, камеді. Також супліддя хмелю включають естрогеноподібні речовини та вітаміни групи B.

Хмелю шишки

Фармакологічна дія

Препарати шишок хмелю справляють седативну і заспокійливу дію на центральну нервову систему. Вони відрізняються протизапальним, бактерицидним і сечогінним ефектом, а також мають болезаспокійливі властивості. Всі ці ефекти викликаються наявністю у складі шишок хмелю фенольних сполук, гіркоти, компонентів ефірних олій.

Лікарські збори і рослини, згадані в матеріалі
Регіони проростання лікарської рослини
Житомирська область
Хмелю шишки

Зміст

Загальна інформація

Хміль звичайний - дводомна ліана зі стеблом, що чіпляється за опори за допомогою шипиків. Квіти рослини являють собою суцвіття яйцевидної форми, в яких дозрівають плоди. Довжина плодів сягає 30 мм. На них черепитчатою структурою розташовуються лусочки, які при дозріванні змінюють забарвлення з зеленого на зелено-жовте. Період дозрівання для кожної місцевості може відрізнятися. Загалом він триває з серпня по вересень. Для суплідь характерний сильний хмільний запах. Визначити їхню стиглість можна завдяки стисканню - при натисканні вони пружинять. Зрілі суцвіття наповнені ліпуліном. 

Заготівля сировини

Заготівля шишок хмелю здійснюється на початку їхнього дозрівання. Для відбору сировини використовуються виключно жіночі рослини, що не були опилені. Збір шишок починається в період дозрівання, коли вони набули зеленувато-жовтого забарвлення. Заготівлю суцвіть проводять разом із плодоніжками. Після збору сировину розкладають на папері або тонкій тканині на відкритому повітрі, уникаючи прямих сонячних променів. Необхідно відзначити, що летючий спирт, який міститься в ефірній олії рослини, збільшує свою концентрацію під час тривалого її зберігання. Максимуму вона досягає при дворічному зберіганні.

Лікувальні властивості

Хмелю лікувальні властивості забезпечуються завдяки вітамінам групи B, дубильним речовинам, ефірним оліям і гіркоті. Препарати на його основі стимулюють регенерацію тканин, стримують зростання бактерій і грибів. Бактерицидна дія препаратів хмелю дозволяє застосовувати їх у лікуванні циститу.

Седативний ефект від вживання ліків на основі шишок хмелю дозволяє використовувати їх у лікуванні істерії, неврастенії гіперстенічного типу, а також при вегетосудинній дистонії, клімактеричних розладах. 

Здатність шишок хмелю стимулювати секреторну функцію шлунка визначає його користь при гастритах, викликаних нестачею вироблення шлункового соку. Прийом лікарських засобів на основі даної сировини стимулює апетит.

Разом із заспокійливою дією на нервову систему хміль поєднує в собі інші корисні властивості. Наявність фітоестрогенів у складі шишок допомагає усувати полюції у чоловіків. Також завдяки цим речовинам можна боротися з підвищеним статевим потягом. При цьому препарати хмелю дозволяють зменшити біль і набряклість.

Хміль і його користь

Корисні властивості хмелю багатогранні. Завдяки вмісту фенольних сполук у його шишках забезпечується антиоксидантна дія препаратів на основі плодів рослини. Вживання лікарських засобів із хмелю чинить позитивний вплив на процеси метаболізму в організмі, бо діючі речовини сприяють регуляції мінерального обміну і беруть участь у збереженні водного балансу організму. Також препарати рослини надають антиаритмічну дію. Їх застосовують при злоякісних утвореннях шлунка, шкіри, молочної залози. Користь від застосування хмелю може бути в лікуванні запальних захворювань верхніх дихальних шляхів, включаючи туберкульоз.

Хміль є засобом проти випадіння волосся. За рахунок бактерицидних властивостей його препарати застосовують зовнішньо для лікування висипань, травматичних ушкоджень, трофічних виразок, грибкових уражень шкіри. Також він може виявитися корисним при зовнішньому лікуванні ревматизму і хвороб суглобів.

Хміль у гінекології

Завдяки високій концентрації фітоестрогенів у шишках хмелю їх застосовують при порушеннях вироблення естрогену організмом. Препарати хмелю можуть бути корисні для лікування порушень менструального циклу, при клімаксі. Лікар може призначити лікарські засоби при гіперлактації, аменореї або дисменореї. Використовують препарати хмелю при лікуванні раку молочної залози.

Хміль і протипоказання до його застосування

Перед застосуванням препаратів хмелю необхідно проконсультуватися з лікарем. Ця рослина є отруйною, тому можливе її передозування. Лікарські засоби на її основі протипоказані вагітним і годуючим грудьми, особам з алергією на будь-які компоненти зі складу шишок рослини.

За матеріалами:

1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.

Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.
Хмелю шишки
Лікарські збори і рослини, згадані в матеріалі