Дата публікації
28.12.2023
Дата оновлення
12.01.2024

Фенхелю плоди

FOENICULI FRUCTUS

Опис

Фенхель є багаторічною або однорічною рослиною, яка культивується для фармацевтичних і кулінарних цілей. Плоди рослини входять до складу зборів, біологічно активних добавок та чаїв, які допомагають боротися з проблемами шлунково-кишкового тракту. Також вони використовуються в якості ароматизаторів для лікарських і косметичних засобів.

Склад

Плоди фенхеля містять ефірні олії - до 6%, близько 20% жирної олії, білкові речовини, альфа-пінен, макро- і мікроелементи. В ефірній олії відзначається високий вміст анетолу, а також пинену і камфену. Це обумовлює сильний пряний запах рослини.
Фенхелю плоди

Фармакологічна дія

Плоди фенхеля мають вітрогінну і протимікробну дію. Рослинна сировина відрізняється здатністю знімати спазми і запалення. Фенхелю властивості включають також незначний сечогінний ефект. Прийом лікарських засобів із даної сировини стимулює секреторне вироблення в шлунково-кишковому тракті.
Лікарські збори і рослини, згадані в матеріалі

Зміст

Загальна інформація

Фенхель є трав'янистою рослиною, яка поширена в Україні повсюдно. Стебло рослини пряме, висотою близько 150-200 см, розгалужене вгорі. Квітки фенхеля дрібні, двостатеві, з жовтуватим забарвленням, складаються в складні парасольки. Фенхель покритий черговим перисторозсіченим листям, більш грубим, ніж у звичайного кропу. Плід являє собою двосім’янку.

Заготівля сировини

В якості цінної лікарської сировини розглядають плоди фенхелю, які заготовляють на момент дозрівання парасольок. При цьому варто враховувати особливість збору матеріалу - парасольки дозрівають нерівномірно, тому зрізати весь урожай одночасно не можна. Плоди збирають у декілька заходів, зрізуючи спілі центральні парасольки. Заготівля сировини починається з моменту, коли суцвіття забарвлюються в жовтий колір. Після цього необхідно дочекатися, коли плоди дозріють на більшості інших парасольок, щоб зрізати рослини цілком. Підготовлені пучки рослин пов'язують і залишають сушитися в провітрюваному приміщенні. Потім після просушування сировину обмолочують. Зберігають плоди у скляних банках, які щільно закриваються кришкою. Такий спосіб заготівлі сировини є більш трудомістким, однак забезпечує високу якість сировини, тому є кращим.

Лікувальні властивості та застосування

Фенхелю лікувальні властивості дозволяють усувати спазми гладкої мускулатури шлунка і кишечника. Також вони мають протиблювотний ефект. Завдяки стимуляції вироблення секреції в шлунково-кишковому тракті насіння фенхелю має жовчогінну дію. Його застосовують у лікуванні метеоризму, оскільки плоди кропу покращують роботу кишечника. При цьому може відзначатися слабкий діуретичний ефект. У жінок фенхель здатний стимулювати вироблення молока при лактації. Відомо, що ліки на базі плодів фенхеля можуть успішно застосовуватися для лікування затримки менструального циклу як допоміжний засіб. Разом з цим вони можуть допомогти при болісних менструаціях. Рекомендують засоби з плодів рослини при запаленні молочних залоз. Фенхелю лікувальні властивості не обмежуються тільки такими можливостями - рослинна сировина усуває запалення при лікуванні захворювань дихальних шляхів, в тому числі складних. До них відносяться коклюш, астма, бронхіт, пневмонія.

Зовнішнє застосування плодів фенхеля обумовлено його антимікробними властивостями. Мазі, порошки, компреси, ванни з даної рослинної сировини можуть полегшити загоєння ушкоджень на шкірі людям, які страждають на дерматити, псоріаз, екзему, фурункульоз. Фенхель часто застосовують у лікуванні зовнішніх проявів нейродерміту та гнійничкових уражень шкіри. При цьому користь приносить м'який седативний ефект від застосування плодів рослини. Також використовують ліки з плодів фенхеля при очних захворюваннях, оскільки сировина відрізняється антибактеріальним ефектом і перешкоджає утворенню гнійних виділень.

Фенхель і його користь

Настій з насіння фенхелю позитивно впливає на апетит. Його можна використовувати в якості вітрогонного засобу при проблемах із кишечником. За рахунок седативного ефекту водні витяги фенхеля звичайного допомагають боротися з переїданням під час стресів, оскільки пригнічують апетит. При цьому фітопрепарат може нормалізувати обмін речовин, що обумовлює користь фенхеля у боротьбі з зайвою вагою.

Плоди фенхеля мають протипаразитарну дію. Ліки з них допомагають позбутися не тільки гельмінтів, які вражають травну систему, а й паразитів, що знаходяться в інших органах і тканинах. Разом з цим плоди фенхелю сприяють своєчасному виведенню з організму продуктів їхньої життєдіяльності. Це захищає від накопичення токсинів і порушень роботи внутрішніх органів. У комплексі з іншими лікарськими засобами насіння фенхелю має загальнозміцнювальний ефект. 

Плоди фенхеля для дітей

Трав'яний чай з плодів фенхеля корисний для лікування травних розладів у немовлят. Зокрема, препарат допомагає усунути симптоми кишкової коліки у дітей, а також боротися з метеоризмом. З цією метою готують кропову водичку, яку дають малюкові протягом дня кілька разів по чайній ложці. Перевагою такого засобу є те, що він практично не викликає алергічних реакцій. Поява висипу можлива тільки в разі індивідуальної непереносимості одного з компонентів.

Фенхель - протипоказання до застосування

Перелік протипоказань до прийому фенхеля включає вагітність, лактацію, епілепсію, похилий вік. Не можна використовувати лікарські засоби на його основі людям, у яких відзначається індивідуальна непереносимість компонентів рослини.

Фенхелю плоди
Лікарські збори і рослини, згадані в матеріалі