Дата публікації
28.12.2023
Дата оновлення
01.04.2024

Чорниці пагони

Опис

Чагарничок з повзучим кореневищем. Стебла розгалужені, з гостроребристими зеленими гілками. Листя еліптичної або яйцевидної форми, з пильчато-зубчастими краями. Квітки кулясто-глечикоподібні, віночок зеленувато-білий з рожевим відтінком. Плоди соковиті, чорні, з синьо-сизуватим нальотом. Чорниця являє собою листопадну ягідну культуру, листя якої багате на біологічно активні речовини. Є продуктивним медоносом. Період цвітіння чагарнику припадає на травень, плодоносить рослина у липні-вересні.

Склад

Плоди чорниці містять дубильні речовини пірокатехіновой групи, антоціани, органічні кислоти, цукру, аскорбінову кислоту, каротиноїди, вітаміни групи В і інші біологічно активні речовини. В плодах чорниці присутні фруктоза, лактоза, міртилін, органічні кислоти, дубильні речовини, вітамін C, пектини, каротин. Листя рослини багате на дубильні речовини, вміст яких доходить у ньому до 20%, а також на вітамін C. У листі чагарнику присутні глікозиди, арбутин, тритерпенові сапоніни, алкалоїди, органічні кислоти.

Чорниці пагони

Фармакологічна дія

Препарати чорниці володіють гіпоглікемічними (цукрознижувальними), протимікробними, терпкими (закріплюючими), сечогінними, кровоспинними, протизапальними, болезаспокійливими, протиглисними властивостями.

Лікарські збори і рослини, згадані в матеріалі
Регіони проростання лікарської рослини
Житомирська область
Рівненська область
Хмельницька область
Чорниці пагони

Загальна інформація

Рослина є низькорослим чагарником із сімейства вересових - висота найбільш високих примірників чорниці рідко перевищує 50 см. Відрізнити її можна за рядом характерних ознак. Пагони чорниці можуть відрізнятися за кольором - багаторічні - коричневі, однорічні мають зеленувате забарвлення. Коренева система чагарнику повзуча, має численні відгалуження в сторони. Листя чорниці звичайної чергове, короткочерешкове, яйцевидно-овальної форми, гостре. Його поверхня шкіряста. Краї листя - дрібнопильчаті. Рослина дає одиничні квітки 5-6 мм довжиною, приховані в пазухах листків. Плід чорниці - ягода темно-синього або чорного кольору, куляста, максимум 6-8 мм у діаметрі, соковита, часто має сизуватий наліт на поверхні.

Листя чорниці зовні тонке, дрібне (1,5–2,5 см), блискуче. Черешки короткі, малопомітні. Навесні та влітку листя має світло-зелений колір, до осені червоніє, потім опадає. Квітне чорниця в кінці весни і на початку літа. Надає перевагу вологому ґрунту, добре росте на болотах, у змішаних і хвойних лісах.

Заготівля сировини

Листя чорниці збирають у пору цвітіння, тобто в травні або червні. Його акуратно обривають з пагонів і гілок, рубати рослину не потрібно. Розстеляють листя тонким шаром у сухому, захищеному від сонця місці або приміщенні. Готовність сировини визначається за ламкістю і легкістю листя. Зберігають у темному сухому приміщенні. Корисні властивості зберігаються протягом 2-х років.

Заготівля листя проводиться вручну в травні-червні. Для збору вибирають листя середніх розмірів. Зрізати пагони з листям можна ножицями. Після збору листя викладають на тонку тканину в провітрюваному приміщенні та сушать у місці, добре захищеному від сонця. Перед сушінням необхідно оглянути зібрану сировину і видалити елементи з дефектами. Готовність листя визначається за його ламкістю. Зберігати його можна рік.

Плоди чорниці заготовляють після їхнього дозрівання, уникаючи перестиглих ягід. Зібрану сировину очищають від сміття та домішок і відправляють сушитися в духовку або сушилку. Сушать плоди за температури 35-40 ℃ протягом години, потім температуру можна підвищити до 50-60 ℃, щоб довести ягоди до готовності. Сушити плоди можна також на відкритому повітрі - їх розкладають на папері рівномірним шаром товщиною 2-3 см. Не можна допускати злипання ягід, тому їх потрібно регулярно перемішувати. Зберігати плоди можна в полотняних мішечках або в коробках протягом двох років.

Лікувальні властивості

Корисні властивості чорниці зосереджені в плодах і листі. Виявлено фітонцидну дію рослини відносно стафілококів, дизентерійної палички, збудників черевного тифу і дифтерії.

Листя чорниці чинить судинорозширювальну, в'яжучу, кровотвірну, протизапальну, кардіотонічну, сечогінну, жовчогінну дію. Чорниця є протипроносним, кровоспинним, загальнозміцнювальним засобом. Допомагає при нічному нетриманні сечі та закрепі, активізує діяльність кишківника. Поліпшує кровопостачання сітківки очей.

У результаті експериментів виявлено також протипухлинну властивість листя чорниці.

Корисні властивості чорниці найчастіше використовуються при діабеті. Призначається вона в якості цукрознижувального засобу. При легких формах захворювання чорниця застосовується як один з основних лікарських засобів завдяки вмісту глікозиду неоміртиліну, що знижує рівень цукру в крові. На більш важких стадіях використовується при комплексному лікуванні діабету. Входить до складу спеціальних зборів для хворих на цукровий діабет: «Арфазетин» і «Садифіт».

Чорниця показана при шлунково-кишкових захворюваннях, катарі шлунка зі зниженою кислотністю. Використовується при затяжному проносі. Офтальмологи рекомендують її вживання для профілактики і поліпшення зору.

У народній медицині відваром листя чорниці лікують печінку, підшлункову залозу, уретрит, водянку, пієліт, геморой і подагру, жовчнокам'яну і сечокам'яну хворобу. Проводять курс спринцювань при маткових кровотечах. Листя і ягоди чорниці є перевіреним імуностимулювальним, вітамінним, загальнозміцнювальним і тонізувальним засобом.

Чим корисна чорниця

У народній медицині листя чорниці використовують у лікуванні ряду захворювань печінки, жовчного міхура, підшлункової залози. Застосовують настої та відвари рослини при сечокам'яній хворобі та уретриті, подагрі, захворюваннях серця. Також чорниця вважається ефективним засобом при геморої та маткових кровотечах. В офіційній медицині пагони чорниці входять до складу численних препаратів і зборів для лікування травних розладів, захворювань очей, серця, сечовивідних шляхів.

Плоди і листя чорниці мають кардіотонічний ефект. Прийом ліків на їхній основі сприяє зміцненню капілярів, а також протидіє утворенню кров'яних згустків. За рахунок цієї особливості пагони чорниці можуть стати профілактичним засобом проти тромбів. Листя рослини має виражений гіпоглікемічний ефект завдяки наявності інсуліноподібної речовини в його складі. Дана особливість дозволяє включати пагони чорниці в протидіабетичні комплекси та ліки.

Антибактеріальна дія пагонів рослини приносить користь у лікуванні захворювань порожнини рота. Їх вживають зовнішньо при стоматитах і гінгівітах. Також відвари листя сприяють швидкому загоєнню невеликих ушкоджень шкіри. Оскільки в листках і плодах чагарнику присутня висока концентрація вітаміну C, їх застосовують у лікуванні й профілактиці гіпо- та авітамінозів.

Чорниця для очей

Пагони чорниці та плоди рослини допомагають поліпшити зір, оскільки в їхньому складі присутні антоціани. Компоненти цієї групи надають комплексний ефект - зменшують навантаження на зір, покращують гостроту зору, зміцнюють судини і виступають в ролі антиоксидантів. Прийом препаратів чорниці позитивно впливає на здатність бачити в темряві. Їх також можна приймати тим, хто змушений тривалий час перебувати при штучному освітленні.

Чорниця - протипоказання до прийому рослини

Не рекомендується вживати препарати пагонів рослини дітям до 3 років, вагітним і годуючим грудьми. Протипоказана рослина людям з непереносимістю будь-яких речовин у її складі. Приймати відвари та настої чорниці не варто більше двох тижнів. Рослина становить небезпеку для людей з хронічними запорами, дискінезією жовчовивідних шляхів, сечокам'яною хворобою в період загострення.

Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.
Чорниці пагони
Лікарські збори і рослини, згадані в матеріалі