Дата публікації
28.12.2023
Дата оновлення
01.04.2024

Бузина чорна

SAMBUCI NIGRAE FLORES

Бузина - рід квіткових рослин родини пижмівкових (Adoxaceae)

Опис

Бузина чорна — чагарник або невелике дерево, плоди, квіти і коріння якого використовуються в лікувальних цілях. Компоненти рослини застосовуються для підвищення імунітету, лікування простудних і вірусних захворювань — грипу, пневмонії, бронхітів, а також трахеїту. Висота рослини досягає 3-10 м, діаметр стовбура — до 30 см. Квіти бузини п'ятипелюсткові, дрібні, запашні, забарвлені в жовтувато-білий колір. Стиглі ягоди сферичні, фіолетово-чорні, з 2-4 коричневими кісточками.

Склад

У складі квіток чорної бузини сконцентровані глікозиди самунігрин і рутин, ефірна олія, дубильні речовини й аскорбінова кислота. Також вони є природним джерелом органічних кислот — яблучної, валеріанової, хлорогенової і кавової. Ягоди бузини складаються з цукрів, смол, вітамінів A і C, амінокислот, мінералів — цинку, кальцію, селену, заліза, міді.

Бузина чорна

Фармакологічна дія

Плоди і квітки чорної бузини використовують як потогінний, протизапальний, проносний і сечогінний засіб. Рослина має м'який відхаркувальний ефект при простудних і вірусних захворюваннях.

Лікарські збори і рослини, згадані в матеріалі
Регіони проростання лікарської рослини
Вінницька область
Закарпатська область
Рівненська область
Хмельницька область
Бузина чорна

Бузина - загальна інформація

Бузини корисні властивості обумовлені високим вмістом глікозидів, флавоноїдів, мінералів і аскорбінової кислоти в її квітках. Квітки рослини зібрані в зонтикоподібні щитки. Незрілі плоди і листя містять глікозид самбунігрин — речовину, здатну розпадатися на синильну кислоту і бензальдегід. Такі компоненти при перевищенні граничної концентрації можуть призвести до легкого або важкого отруєння мозку. 

Зрілі плоди і листя придатні для вживання в їжу і як лікарський засіб після сушіння. У сушеній сировині міститься набір органічних кислот, дубильних речовин, холін, бугрин, каротин, таніни, глікозиди, ефірна олія, провітамін A, антоціани, флавоноїди.

Заготівля сировини

В якості лікарської сировини частіше використовують квітки, рідше ягоди, листя, кору, коріння, гілки рослини. Заготівлю квіток бузини чорної проводять у період повного розпускання до пори, коли опадуть віночки. Збір цих компонентів здійснюється з травня по червень, іноді на початку липня. 

Суцвіття зрізують вранці, укладають тонким шаром на рівній поверхні і залишають підв’ялитись на повітрі. Підготовлену сировину залишають сушити в провітрюваному приміщенні або використовують сушильну шафу при температурі 50-60 ℃ максимум. Коли гілки з легкістю ламаються, сировина вважається готовою. Опісля квітки обривають і укладають в скляні ємності або в паперові пакети. Зберігати їх можна не більше 2 років.

Плоди бузини збирають у період повної зрілості, із серпня по вересень, зрізуючи гронами. Сушать ягоди в сушильних шафах або духовках при температурі 60-65 ℃. Вологість ягід для нормального зберігання не повинна перевищувати 15%. Термін їхнього зберігання — не більше 6 місяців.

Лікувальні властивості бузини

Лікувальні властивості бузини різноманітні. Всі частини рослини мають сечогінну дію, тому їх можуть призначити при лікуванні хронічної ниркової недостатності. Листя, плоди, квітки і кору рослини використовують для потогінного ефекту. Настої, відвари, екстракти та збори з квіток бузини надають болезаспокійливу дію. Крім знеболювального ефекту, настої на суцвіттях мають слабкий седативний вплив на організм.

За рахунок вмісту аскорбінової кислоти й антоціанів бузина чорна впливає на сприйнятливість клітин організму до вірусів грипу. Прийом лікарських засобів, відварів і настоянок з рослини підвищує захисні властивості імунітету. Також препарати бузини чорної мають антигіпоксичну активність. Плоди і ягоди рослини містять антиоксиданти, які здатні нейтралізувати дію вільних радикалів.

Настої квіток бузини застосовуються зовнішньо при лікуванні шкірних ушкоджень, а також при геморої, бурситі, опіках, фурункулах, болях у суглобах. Відвари з квіток застосовуються як відхаркувальний і жарознижувальний засіб з загальнозміцнювальним ефектом. Настої на основі бузини виявляють жовчогінну та протинабрякову дію. На базі квіток і плодів рослини готують полоскання при ангіні, тонзиліті. Також з бузини готують ванночки для лікування запалення в піхві. Для поліпшення тонусу шкіри готують вмивання з квіток і плодів, які очищають пори й підвищують її пружність і еластичність.

Бузина: користь від прийому рослини

Бузина чорна нормалізує роботу кори надниркових залоз і має помірний гіпотензивний ефект. За рахунок вмісту ефірних олій у квітках і плодах рослини відвари з них можуть використовуватися як проносний засіб. Ягоди бузини також можуть застосовуватися для профілактики захворювань у людей, які працюють з радіонуклідами або проживають на забруднених радіацією територіях. 

Плоди сприяють виведенню з організму солей важких металів, радіонуклідів. Біологічно активні добавки, продукти харчування, збори з включенням ягід рослини можуть надавати тонізуючий ефект і підвищувати працездатність.

Протипоказання до вживання бузини чорної

Не можна вживати бузину чорну людям, які страждають на неспецифічний виразковий коліт, хворобу Крона, індивідуальну непереносимість окремих компонентів у складі рослини. Протипоказано використання рослини при вагітності, лактації. З обережністю слід підходити до застосування бузини при цукровому діабеті. Включати добавки й лікарські засоби на її основі необхідно тільки після консультації з лікарем.

За матеріалами:

1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.
5. Систематичний огляд бузини та бузини (Sambucus nigra) на основі доказових даних за допомогою Natural Standard Research Collaboration, Джерело: https://www.researchgate.net/publication/259696401... , 2014.

Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.
Бузина чорна
Лікарські збори і рослини, згадані в матеріалі