Дата публікації
28.12.2023
Дата оновлення
12.01.2024

Березові бруньки

GEMMAE BETULAE

Опис

Береза повисла - однодомне дерево, яке відрізняється струнким стовбуром, вкритим білою корою. Для старих рослин характерне потемніння кори в нижній частині стовбура, а також поява тріщин. Крона рослини розлога, гілки тонкі, що звисають донизу. У молодих дерев гілки усіяні смолистими бородавчастими залозками. Квітки рослини тичинкові, зібрані в сережки. Для повислої берези період цвітіння починається одночасно з розпусканням листя у квітні-травні. Бруньки рослини прямі, гладкі, конічні, подовжені, з приємним бальзамічним запахом.

Склад

Діючими речовинами березових бруньок є папіреферова, бетулінова, нікотинова, моронова, олеанова, урсолова кислоти, ефірні олії, каротин, тритерпенові сапоніни. Також березові бруньки містять аскорбінову кислоту, гіперозид, смоли.
Березові бруньки

Фармакологічна дія

Бруньки берези мають сечогінну та протизапальну дію. Ця рослина відрізняється антивірусними властивостями, має протиглистовий ефект. Настої і відвари березових бруньок знімають спазми та стимулюють вироблення і відтік жовчі.
Лікарські збори і рослини, згадані в матеріалі
Регіони проростання лікарської рослини
Житомирська область
Рівненська область
Хмельницька область
Березові бруньки

Зміст

Загальна інформація

Листопадне дерево є цінним джерелом лікарської сировини. У медицині використовується листя, бруньки, дьоготь і сік берези. Висота стовбура дерева досягає 20 метрів, середня тривалість життя рослини - 150 років. 

Білий колір кори берези обумовлений наявністю в її складі бетуліну - кристалічної біологічно активної речовини. Даний компонент відрізняється гепатопротекторною дією, тому входить до складу препаратів, призначених для профілактики і лікування захворювань печінки. Бетаїн також має нейропротекторну дію, завдяки чому бере участь у живленні мозкових клітин. Речовина має противірусний ефект, оскільки бере участь у синтезі ферментів, які необхідні для боротьби з гострими вірусними захворюваннями. Бетаїн міститься в бересті й дьогті берези, невелика його кількість сконцентрована в бруньках рослини.

Заготівля сировини

Березові бруньки збирають у період набухання, який припадає на березень-квітень. Залежно від кліматичних умов регіону заготівля сировини може проводитися взимку. Збір здійснюється до розпускання бруньок. Готовність сировини можна визначити за характерним набуханням, яке супроводжується виділенням липкої рідини. Для заготівлі бруньок вибирають здорові гілки повалених дерев у районі вирубки лісу. Гілки зрізують разом із бруньками, потім пов'язують у пучки й підвішують у прохолодному приміщенні. 

Сушать сировину протягом 3 тижнів або 1 місяця. Для правильної підготовки березових бруньок необхідно вибирати приміщення, що провітрюється. Якщо використовується сушарка, сировину витримують за температури 30 ℃. Після того, як бруньки будуть висушені, їх необхідно обмолотити й очистити від сміття. Для зберігання сировини бажано вибирати скляні ємності з кришкою, що щільно закривається.

Лікувальні властивості та застосування березових бруньок

Березових бруньок лікувальні властивості обумовлені високим вмістом сапонінів, ефірних олій, бетуліну, флавоноїдів. Завдяки даним речовинам препарати з бруньок рослини мають протизапальну, відхаркувальну, сечогінну, спазмолітичну дію на організм. Виділяють також протипаразитарні й антимікробні властивості лікарських засобів на основі зазначеної рослинної сировини. Бруньки берези застосовують як ранозагоювальний засіб. Ліки на їхній основі мають жовчогінний ефект.

Завдяки своєму складу березові бруньки є сильним сечогінним засобом, який посилює відтік сечі. Така властивість дозволяє застосовувати препарати на основі даної рослинної сировини в лікуванні захворювань сечовивідних шляхів, які були викликані бактеріальними інфекціями. Також вони використовуються як стимулюючий засіб-діуретик при сечокам'яній хворобі та патологіях, що спричиняють накопичення води в організмі та набряки.

Березові бруньки та їхня користь

Настої березових бруньок ефективні при лікуванні простудних захворювань. Відвари з пагонів рослини використовують для нормалізації роботи печінки та нирок. Препарати на основі березових бруньок регулюють обмін речовин, мають глистогінну дію, стимулюють регенерацію тканин, виводять токсичні речовини з організму. При бронхітах і трахеїтах бруньки берези стимулюють відхаркування, а також приносять користь завдяки противірусній дії. Антисептичні властивості рослини допомагають при лікуванні запальних і гнійних захворювань травної системи. Також препарати з бруньок берези застосовуються для зовнішнього лікування хвороб суглобів і шкіри.

Березові бруньки в косметології

Березових бруньок застосування в косметології пов'язано з наявністю різних кислот і дубильних речовин. Завдяки своїй регенеруючій і протизапальній дії фітопрепарати можуть використовуватися для лікування висипань, подразнень шкіри. 

Березові бруньки і протипоказання до їхнього застосування

Наявність речовин з високою біологічною активністю може негативно позначитися на людях, які мають індивідуальну непереносимість будь-яких компонентів у складі березових бруньок. Перед прийомом фітопрепаратів обов'язково проконсультуйтеся з лікарем. Не можна вживати лікарські засоби на основі бруньок берези тривалий час. Так як настої та відвари на даній сировині подразнюють нирки, приймати їх потрібно тільки під контролем лікаря. Не рекомендується вживати препарати бруньок берези вагітним і дітям до 12 років.

За матеріалами:

1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.

Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.
Березові бруньки
Лікарські збори і рослини, згадані в матеріалі