Дата публікації
28.12.2023
Дата оновлення
01.04.2024

Вільха

ALNI FRUCTUS

Вільха, Вільхові супліддя

Опис

Висота вільхи клейкої може досягати 35 метрів, а діаметр стовбура - до півметра. Дерево має гладку кору, у молодих дерев вона зеленувато-коричнева або червоно-бура. Тривалість життя рослини може становити від 150 до 300 років. Дерево має округле або оберненояйцеподібне листя. Листки клиноподібно звужуються до основи, а по краях у них можуть бути виїмки або зубчики. Для молодих листочків і бруньок характерна поява клейкого шару на поверхні. Рослина виробляє чоловічі та жіночі квіти. Чоловічі суцвіття зібрані в сережки темно-коричневого кольору, довжина яких сягає 7 мм. Жіночі суцвіття виглядають як шишкоподібні пензлики, розміщені на довгих ніжках. Період цвітіння рослини припадає на квітень до початку розпускання листя. Початок появи квітів вільхи - осінь. Плоди дерева утворюються з вересня по жовтень. Плодоносить вільха крилатими плодами, які висипаються з лютого по березень.

Склад

Супліддя вільхи містять дубильні речовини пірогалової групи, таніни, галову кислоту, органічні кислоти, флавоноїди, кумарини, алкалоїди.

Вільха

Фармакологічна дія

Препарати вільхи мають протизапальну, в'яжучу, десенсибілізуючу і кровоспинну дію. Відвари і настої плодів рослини відрізняються дезінфікуючим ефектом. Також вони знімають больові відчуття при шкірних запаленнях.

Лікарські збори і рослини, згадані в матеріалі
Регіони проростання лікарської рослини
Житомирська область
Хмельницька область
Вільха

Загальна інформація

Вільха клейка - великий чагарник або листопадне дерево, повсюдно поширене в Україні, Росії та Білорусі. У лікувальних цілях використовуються супліддя рослини.

З лікувальною метою найчастіше застосовують супліддя вільхи. Рідше використовують листя дерева і його кору. Корисні вільхи властивості пов'язані з наявністю в її складі дубильних речовин. Завдяки їм препарати з плодів рослини надають терпкий і кровоспинний ефект.

Заготівля сировини

Заготівлю суплідь вільхи здійснюють пізно восени або взимку. Для збору підходять зрілі шишки, в яких концентрація корисних речовин значно вища. Щоб заготовити супліддя, необхідно потрясти гілки і зібрати впали шишки. Заготівлю сировини можна проводити шляхом обрізання нижніх гілок рослини разом із супліддями, проте такий спосіб шкідливий для дерева, при цьому кількість непридатних шишок буде значно вища. Щоб прибрати непридатні супліддя, перед сушінням потрібно провести візуальний огляд зібраної сировини. Якісні шишки розкладають тонким шаром на папері або тканині й залишають у провітрюваному приміщенні. Зберігати готову сировину можна протягом 3 років.

Лікувальні властивості вільхи клейкої

Вільхи лікувальні властивості полягають в обволікуванні слизової щільною плівкою, яка захищає запалені ділянки від бактерій і механічних пошкоджень. Таким чином препарати рослини оберігають нервові закінчення від подразнення і знижують больовий синдром. Завдяки цій особливості супліддя вільхи використовують у медицині для лікування захворювань шлунково-кишкового тракту, зокрема ентероколіту, діареї. Також препарати вільхи можуть застосовуватися в лікуванні гострих інфекційних кишкових захворювань - наприклад, дизентерії. При цьому відвари і настої суцвіть вільхи сприяють зменшенню бродіння та нейтралізують гнильні процеси, тому їх можна використовувати при дисбактеріозі.

Препарати вільхи застосовують у лікуванні шкірних захворювань - при екземі, дерматитах, фурункульозі, а також при опіках, травмах шкіри. Призначають настої шишок дерева при геморої. Такі лікарські засоби мають потогінну і болезаспокійливу дію.

Вільха клейка та її користь

Завдяки здатності заспокоювати свербіж і вгамовувати біль препарати вільхи можуть застосовуватися при себорейній екземі та інших видах дерматологічних захворювань. Зовнішньо відвари плодів дерева здавна використовуються для нейтралізації алергічних реакцій шкіри та слизових оболонок. Бактерицидна і кровоспинна дія вільхи робить її ефективним засобом для зупинки кровотеч і обробки ран, опіків. Це також дозволяє вживати її як допоміжний засіб у лікуванні ангіни, тонзиліту, стоматиту, гінгівіту, інших запальних процесів слизової рота, гортані, ясен. За рахунок антиоксидантів у складі плодів дерева відзначається ефективність препаратів на їх основі у боротьбі з раннім старінням. Також вони можуть застосовуватися в профілактиці пухлин.

Тонізуючий ефект від примочок і ванн з додаванням плодів вільхи дозволяє використовувати їх для зняття втоми ніг.

Антибактеріальна дія суплідь вільхових шишок робить можливим їх застосування в лікуванні вірусних захворювань верхніх дихальних шляхів.

Вільха в косметології

Настоянки на основі вільхових суплідь застосовують для зняття подразнення шкіри голови або як засіб, що нормалізує роботу сальних залоз. Фітопрепарати стимулюють ріст волосся і служать засобом профілактики їх випадання. Завдяки їм можна зменшити жирний блиск шкіри і звузити пори, а також ефективно боротися з появою лупи та себореєю. 

Вільха і протипоказання до її застосування

Прийом препаратів вільхи повинен здійснюватися тільки відповідно до рекомендацій лікаря. Не можна використовувати лікарські засоби на основі плодів рослини дітям до 12 років, особам з непереносимістю будь-яких компонентів фітопрепарату, вагітним і годуючим грудьми. Призначають настої і відвари вільхи для прийому всередину у складі комплексної терапії ентероколітів, ентеритів, колітів. Вживають ліки тільки під наглядом лікаря.

За матеріалами:

1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.

Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.
Вільха
Лікарські збори і рослини, згадані в матеріалі