Дата публікації
28.12.2023
Дата оновлення
01.04.2024

Сосни бруньки

PINI GEMMAE

Опис

Соснові бруньки - цінний продукт, який використовується в народній медицині. У складі присутня велика кількість ефірної олії, різні смоли, дубильні речовини та інші компоненти. Зазвичай бруньки застосовуються як ефективний відхаркувальний, бактерицидний та антисептичний засіб. З них можна готувати настої, сиропи, робити примочки та інгаляції.

Склад

Сосни бруньки містять олію ефірну (0,3 %), до складу якої входять a та b-пінен, карен, терпінеол, лимонен та інші терпеноїди, а також дубильні речовини, гірку речовину пініцикрин, каротин, кислоту аскорбінову, метильні похідні флавоноїдів.

Сосни бруньки

Фармакологічна дія

Сосни бруньки стимулюють секреторну активність слизових оболонок верхніх дихальних шляхів, мають відхаркувальну дію, бактерицидно впливають на патогенну мікрофлору носоглотки і ротової порожнини, мають слабкі сечогінні й потогінні властивості.

Лікарські збори і рослини, згадані в матеріалі
Регіони проростання лікарської рослини
Житомирська область
Рівненська область
Хмельницька область
Сосни бруньки

Загальна інформація

Рід Сосна належить до родини Соснових. Об'єднує близько 120 видів. Ареал зростання — регіони Північної півкулі з помірним кліматом. Також росте у гірських субтропічних і тропічних регіонах.

В Україні відомо 17 видів. Сосна займає третину лісів країни. Росте в основному на Поліссі (становить близько 60% лісу). Рідко зустрічається у степу, Карпатах і Прикарпатті.

Найпоширеніший вид — Сосна звичайна. Висота дерева сягає 40 м. Живе сосна 300–400 років, плодоносити починає з 10–30 років. Сосна звичайна невибаглива до ґрунтів: зростає на пісках, болотах, у горах.

Бруньки сосни — початкова стадія росту нових вегетативних пагонів дерева. Максимальна ширина бруньки — 3 см, довжина — 7 см. Саме вони мають лікарську цінність.

Особливості збору

Оскільки корисні властивості притаманні в основному тільки брунькам, які не розпустились, їх починають збирати в кінці зими - на початку весни. Перед заготівлею обов'язково отримують дозвіл від відповідних інстанцій. Заборонено збір соснових бруньок у посадках, оскільки зрізані гілки гальмують ріст дерев. При цьому в хід йде сировина тільки молодих екземплярів.

Заготівля сировини

Спершу секатором зрізають пагони довжиною приблизно 3 см, на яких росте мінімум кілька бруньок. Потім зібрана сировина просушується під накриттям на відкритому повітрі або в приміщенні з хорошою вентиляцією. Якщо погода суха, матеріал висихає приблизно за 14 днів. Заборонено штучне підсушування бруньок за допомогою печей, духових шаф, оскільки вони розпадаються, а смола - розплавляється і витікає.

На виході отримують придатний до вживання засіб - бруньки, зібрані в коронки, або поодинокі екземпляри. Їхня зовнішня поверхня має рожево-бурий відтінок, а всередині сировина зелена. Сухі бруньки мають виражений аромат, а смаку присутня невелика гірчинка.

Для фасування використовуються коробки з картону або фанери. Період зберігання - 2 роки за умови відсутності вологості.

Бруньки сосни: ботанічні характеристики

Бруньки виглядають як з'єднання коротеньких пагонів з кроною по центру. На поверхні присутні гоструваті лусочки, які склеєні смолою. Брунька має оранжувато-коричневий відтінок, а злам - зелено-бурий.

Бруньки сосни: лікувальні властивості

Оскільки продукт включає багато корисних речовин, він забезпечує всебічну дію:

  • ефірна олія має відхаркувальний і антибактерицидний ефект;
  • дубильні речовини ефективно борються із запаленнями;
  • фітонциди заспокоюють нервову систему;
  • аскорбінова кислота покращує роботу імунітету;
  • рутин зміцнює дрібні судини;
  • мікроелементи нормалізують метаболізм.

Соснові бруньки: застосування

Використовувати рослинну речовину можна різними способами. Наприклад, готувати настої, відвари і приймати всередину. Для цього візьміть 2 ст. ложки бруньок і насипте їх в емальований посуд. Залийте 200 мл окропу, накрийте кришкою і залиште на водяній бані на 30 хвилин. Далі охолодіть при кімнатній температурі отриманий відвар, процідіть, а залишки відіжміть у відвар. Готовий розчин вживайте теплим до 2 разів на день.

Можна робити з бруньок сиропи. Для цього у 2 склянки готової настоянки додайте 300 г меду. Суміш поставте на вогонь, доведіть до кипіння, щоб вийшла в'язка консистенція. Перед їжею вживайте по 1 столовій ложці сиропу. Він добре справляється з простудними захворюваннями, запаленнями, а також насичує організм корисними речовинами.

З соснових бруньок також готують відвар для полоскання волосся, який зупиняє його випадання, робить здоровим і шовковистим. Для очищення шкірного покриву можете готувати ванни з сосновими бруньками. Це допоможе усунути висип, зняти подразнення і прискорити регенерацію пошкоджених тканин. Крім того, ванни з бруньок усувають скутість м'язів, живлять шкірний покрив і запобігають появі «апельсинової кірки».

Сосни бруньки: користь

Рослинну речовину використовують для лікування різних недуг. Наприклад, відвар допоможе при бронхіті, абсцесах, легеневих захворюваннях, які супроводжуються складним виведенням секрету. Засіб застосовується також у якості терапії туберкульозу.

Інгаляції можна робити для полегшення симптомів ангіни, тонзиліту, ГРЗ, запалень ротової порожнини.

Бруньки сосни будуть корисні як кровоочисна речовина при терапії ревматизму, водянки, висипу.

Можна використовувати рослинний засіб в рамках комплексного лікування сечокам'яної хвороби.

В дієтології вони теж знайшли своє застосування, оскільки знижують апетит. Досить перед їдою вживати по кілька штук.

Бруньки сосни в косметології

При сильному випадінні волосся настоєм соснових бруньок ополіскують волосся після миття. Це дозволяє зупинити процес втрати волосся, зробити його здоровішим, сильнішим, гладкішим. Цей спосіб підходить для усунення неприємного запаху волосся і шкіри голови.

Для очищення шкіри тіла використовують ванни з сосновими бруньками. Вони рятують від застарілих висипів, подразнень і загоюють ранки. Також вони знімають спазм і напруження м'язів, живлять шкіру, служать профілактикою целюліту.

У косметології обличчя у чистому вигляді бруньки сосни не використовуються. Входять до складу кремів, масок і трав'яних зборів.

Бруньки сосни: протипоказання

Не рекомендується приймати сосни бруньки дітям до 12 років, людям з гіперчутливістю до препарату, вагітним жінкам і годуючим матерям. З обережністю слід вживати настої, відвари, сиропи на основі цієї речовини людям із загостреннями хвороб нирок і печінки, схильністю до утворення тромбів.

У будь-якому випадку бажано попередньо проконсультуватися з лікарем.

За матеріалами:

1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.

Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.
Сосни бруньки
Лікарські збори і рослини, згадані в матеріалі