Дата публікації
28.12.2023
Дата оновлення
05.02.2024

Шавлії листя

SALVIAE FOLIA

Шавлія, шальвія

Опис

Напівчагарник з численними чотиригранними густолиственними стеблами. Листки супротивні, довгасті, сіро-зелені, зморшкуваті. Квітки двогубі, синьо-фіолетові, зібрані в псевдомутовки, що утворюють пухке верхівкове колосовидне суцвіття. Плід складається з 4 горішків.

Склад

Листя шавлії містять олію ефірну (0,5-2,5 %), речовини дубильні конденсовані (4 %), кислоти тритерпенові (урсолова і олеанолова), дитерпени, речовини смолисті (5-6 %) і гіркі, флавоноїди, кумарин ескулетин та інші речовини.

Шавлії листя

Фармакологічна дія

Мають в’яжучу, протизапальну, дезинфікуючу, відхаркувальну дію, зменшують потовиділення, підвищують секреторну функцію шлунково-кишкового тракту, мають антисептичну дію.

Лікарські збори і рослини, згадані в матеріалі
Регіони проростання лікарської рослини
Дніпропетровська область
Автономна Республіка Крим
Шавлії листя

Зміст

Загальна інформація

Батьківщина шавлії — Середземномор'я. Рослина налічує понад 500 видів, які розкидані по всьому світу.

Шавлія використовується в кулінарії і медицині, а з недавніх пір — і в косметології.

В лікарських цілях найчастіше застосовують шавлію лікарську. У нашому кліматичному поясі вона не зустрічається в дикому вигляді: її культивують, як цілющу ефіроносну і декоративну рослину.

В Україні зустрічається близько 30 видів шавлії, при цьому основну її масу вирощують у південній частині.

Біологічні особливості шавлії

Серед усіх видів тільки шавлія лікарська є багаторічною рослиною.

Шавлія полюбляє світло, а при недостатньому освітленні — втрачає ефірну олію. Ідеально для рослини — перебувати під сонячними променями близько семи годин на день.

Для успішного вирощування шавлії, ґрунт під нею необхідно підтримувати помірно вологим. Полив повинен бути рясним, але не щоденним.

Рослину можна розмножувати трьома способами: посівом насіння, розсадою і вегетативно. Зібране насіння придатне для посіву протягом трьох років.

З другого року життя шавлії її «омолоджують» шляхом зрізання пагонів. Після цього продуктивність і кущистість рослини збільшується.

особливості шавлії

Ботанічна характеристика

Шавлія — ароматна напівкущова рослина, що належить до сімейства ясноткові, або губоцвіті. Стебла її прямостоячі, опушені, висотою до 70 см; в деяких випадках висота рослини досягає одного метра. Квітки шавлії двостатеві, неправильні, зібрані в пухке вершечкове колосоподібне суцвіття. Квітки з двогубою дзвіночкоподібною опушеною чашкою та двогубим синьо-фіолетовим віночком. Зацвітає шавлія в червні-липні.

Плоди шавлії — односім'яні горішки. Вони починають дозрівати в серпні.

Лікарська сировина

Найвищу біологічну активність має листя шавлії. Воно розміщене на стеблі супротивно і кріпиться до нього за допомогою черешка. Внутрішня і зовнішня поверхня листової пластинки опушена. Особливо це стосується молодого листя, внаслідок чого їхній колір практично сріблясто-білий.

За формою листя шавлії яйцеподібно-довгасте або подовжено-еліптичне. Біля основи воно більш округле або неглибокосерцеподібне, а на верхівці — більш гостре або навпаки — тупе. На краях листків шавлії помітні дрібні зубчики.

Листові пластинки шавлії відрізняються густою мережею жилок. Зверху вони сильно вдавлені, а знизу, відповідно, опуклі. Тому поверхня листків рослини дрібнопориста.

У лікарської сировини гіркуватий смак та ароматний запах.

Заготівля та зберігання сировини

Заготівля листя шавлії проводиться влітку — під час бутонізації, а також на початку і в кінці цвітіння. Збір лікарської сировини може бути не один, а два-три за сезон. Крім того, дозволено проводити збір і восени, у вересні, до заморозків.

Особливості збору та сушіння

Збираючи лікарську сировину влітку, в період цвітіння, общипують переважно нижнє листя, оскільки воно найбільш розвинене.

Восени збір маловрожайний, тому зривають все листя і навіть верхівки листоносних стебел.

Не варто затягувати зі збором листя шавлії, оскільки кількість корисної ефірної олії в ньому з часом зменшується. Також якщо зібрати надто пізно, зберігатися сировина буде гірше.

Для збору лікарської сировини застосовують різні техніки. Якщо потрібно обробити невелику плантацію, листя зривають вручну. Також можна зрізати всю надземну частину рослини для подальшого обмолочування.

Якщо заготівлею листя шавлії для подальшої реалізації займається велика компанія-виробник, збір сировини, як правило, механізований і здійснюється спеціальною технікою.

Умови зберігання

Для сушіння придатні виключно здорові, неушкоджені листки шавлії. Сировину сушать природним шляхом в тіні, під навісом, або в добре провітрюваному приміщенні. Також листя висушують штучно при температурі 50–60 °C. Не варто завищувати температуру: швидкість висушування збільшиться, але рослина втратить більшу частину корисних речовин.

Якщо для заготівлі були зібрані верхівки рослини, отриману масу після сушки обмолочують, звільняючи від стебел.

Зберігають шавлію в сухих, захищених від світла приміщеннях 1,5–2 роки.

Крім сушеної сировини, листя шавлії іноді застосовують і у свіжому вигляді. Зберігають щойно зібрані частини рослини в пластиковому контейнері у холодильнику.

Лікувальні властивості шавлії

Склад дія та застосування

Шавлія багата ефірною олією: її містять всі частини рослини. Але в найбільшій кількості цей компонент присутній в листі — від 1 до 2,5 %. До складу ефірної олії входить цинеол — до 15 %, туйон, пінен, сальвен, борнеол, тимол, камфора, карвакрол та інші терпеноїди.

Також лікарська сировина містить:

  • дубильні речовини — 4 %;
  • тритерпенові кислоти — урсолову й олеанолову;
  • вітаміни: С, Е, К, групи В (фолієву кислоту В9, піридоксин В6, тіамін В1, рибофлавін В2, нікотинову кислоту В3), вітамін А і бета-каротин;
  • мікро- та макроелементи: калій, цинк, кальцій, залізо, марганець, мідь і магній;
  • смолисті та гіркі речовини;
  • флавоноїди;
  • кумарин ескулетин та інші сполуки.

Завдяки такому складу шавлія надає широкий спектр біологічних дій.

властивості шавлії

Шавлія має сильні антисептичні властивості, зумовлені вмістом рослинного антибіотика сальвіну. Він сприяє знищенню золотистого стафілокока та слідів його життєдіяльності. Виявляє високу протигрибкову активність.

Шавлія лікарська має протизапальну, кровоспинну, ранозагоювальну, в'яжучу дію. Зміцнює епітелій, поліпшує роботу шлунково-кишкового тракту, дає невеликий спазмолітичний ефект. Тонізує серцевий м'яз, нормалізує обмінні процеси в організмі, позитивно впливає на стан нервової та кровотворної систем.

Отримав наукове підтвердження факт позитивного впливу шавлії на статеву систему та вироблення гормонів, що допомагає заплідненню.

Традиційно шавлія використовується від кашлю, запалень верхніх дихальних шляхів та ГРЗ. Дає результат при тонзилітах та ангінах. Настій п'ють при спастичних колітах та гастритах зі зниженою кислотністю. Шавлію рекомендують при стоматологічних захворюваннях: пульпіті, хейліті, гінгівіті, стоматиті, а також афтозних ураженнях.

Із шавлії роблять кровоспинні та протизапальні примочки при загостренні геморою. Рекомендують застосовувати ванни з настоєм від екземи, нейродерміту, псоріазу, інтертригінозної епідермофітії.

Шавлія входить до комплексної терапії хронічних обмінно-дистрофічних захворювань суглобів, ревматизму, запалень суглобів, радикуліту, деформувального остеоартрозу та міжхребцевого остеохондрозу.

Найчастіше для лікування листям шавлії застосовують настій, чай і відвар, зокрема на молоці. Рідше використовують олію й мазь.

Шавлія — один із головних компонентів лікарського збору «Елекасол» від компанії «Ліктрави». Засіб відноситься до групи антисептичних та дезінфекційних препаратів і застосовується в комплексній терапії захворювань вуха, горла, носа, а також ротової порожнини й ШКТ.

Використання шавлії в косметології

використання шавлії в косметології

Шавлія по праву вважається омолоджувальним засобом, адже вона багата вітаміном С: її настій п'ють при появі ознак старіння. Також рослина сприяє схудненню, тому її призначають при ожирінні як допоміжний засіб.

Листя шавлії допомагає від прищів, вугрів, гнійничкових захворювань шкіри, лікує себорейні дерматити. Завдяки високому вмісту вітаміну А, воно знімає запалення та лікує грибкові ураження шкіри.

Найчастіше використовують відвар з рослини. Він підходить для вмивання, обробки проблемних зон. А теплі маски з відвару допоможуть зняти сліди втоми, приберуть мішки під очима. Також засіб можна заморозити і зробити косметичні кубики льоду для протирання.

Шавлія має терапевтичний ефект і для волосся. Домашні засоби на основі цієї рослини допомагають позбутися лупи, зміцнюють локони і стимулюють їх ріст.

Протипоказання та особливості застосування шавлії

Протипоказано застосовувати шавлію при:

  • сухому кашлі;
  • бронхіальній астмі;
  • запальних процесах в нирках і печінці;
  • гіпертонічних захворюваннях.

Варто утриматися від застосування рослини при вагітності та лактації.

Також не рекомендується використовувати шавлію для лікування дітей до трьох років без призначення лікаря.

Протипоказанням до лікування шавлією є і індивідуальна непереносимість у вигляді алергії.

Оскільки шавлія має яскраво виражену протизапальну дію, її необхідно обережно застосовувати разом з іншими протизапальними препаратами.

За матеріалами:

1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.

Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.
Шавлії листя
Лікарські збори і рослини, згадані в матеріалі