Дата публікації
28.12.2023
Дата оновлення
01.04.2024

Евкаліпт прутовидний

EUCALYPTI VIMINALIS FOLIA

Опис

Дерево евкаліпта має рівний стовбур, який досягає висоти 45-50 м. Кора рослини гладка, забарвлена у білий колір, проте вона може мати грубий рельєф. Евкаліпт є вічнозеленим деревом. Форма і розмір листя рослини залежать від її віку. Молоде листя — супротивне вузьке або широколанцетне, має довжину від 5 до 10 см, ширину — до 2 см. Відрізняється блискучою темно- або світло-зеленою поверхнею і ланцетовидною формою. Доросле черешкове листя досягає від 10 до 30 см у довжину і має серповидну форму. Проміжне черешкове листя відрізняється плоскою або хвилястою конфігурацією, розміщене почергово.

Склад

Листя евкаліпта містить ефірну олію, фенолоальдегіди і флавоноїди, дубильні та біологічні активні речовини. В якості основного компонента ефірної олії виступає цинеол. До складу листя евкаліпта також входять кислота елагова і кумарова, смоли та віск.

Евкаліпт прутовидний

Фармакологічна дія

Листя евкаліпта має протизапальні та антисептичні властивості, стимулює апетит і сприяє відкашлюванню мокротиння. Цей рослинний компонент виявляє фунгіцидну та загоювальну дію, допомагає вгамувати больовий синдром.

Лікарські збори і рослини, згадані в матеріалі

Евкаліпт прутовидний - опис та загальна інформація

Евкаліпт прутовидний — дерево, що має антисептичні та протизапальні властивості. Рослина відноситься до сімейства миртових, поширена в південних широтах і Середземномор'ї, в фармакології використовується її листя.

Евкаліпт прутовидний культивується в субтропічних країнах і має лікувальне значення. Вічнозелені дерева ростуть швидко — рослина у віці 3-х років досягає у висоту 8 м, у 10 років довжина стовбура стає близько 25 м. Понад 50 м дерева не ростуть. Рослина має тверду кору, в якій містяться дубильні речовини. Як лікувальна сировина від евкаліпта використовується його листя.

В Україні рослина культивується в причорноморських регіонах. Евкаліпт прутовидний відрізняється морозостійкістю. Найкраще рослина приживається в кліматі, де температура опускається не нижче -10 ℃, на родючих ґрунтах або в заболочених місцевостях. Дерево потребує грунту з високим вмістом води. Відомо, що евкаліпт здатний осушувати грунт і знижувати рівень грунтових вод. При цьому рослина виступає активним джерелом фітонцидів — речовин, які знищують хвороботворні мікроорганізми й пригнічують їхнє розмноження.

Заготівля сировини

Листя евкаліпта є цінною лікувальною сировиною, заготівля якої проводиться восени в жовтні-листопаді. Для отримання евкаліптової ефірної олії збирають листя всіх видів. Кожен їх вид відбирають окремо. Молоде листя заготовляють восени, доросле і те, яке перезимувало, можна зібрати весь рік. Його зрізають секатором вибірково. Сировину просушують у приміщеннях з природною вентиляцією або під навісом — для цього рекомендується застосовувати стелажі. При сушінні листя за допомогою апарата підтримують температуру не вище +40 ℃. Після підготовки сировину розсипають у ємності, які щільно закриваються.

Лікувальні властивості евкаліпту

Головним лікувальним компонентом листя евкаліпта є ефірне масло. Речовина має протимікробний ефект і виступає природним антисептиком. Евкаліпт прутовидного листя служить засобом проти золотистого стафілокока, патогенних грибів, ешерихій та туберкульозних бактерій. При запальних процесах у порожнині рота, зіву і верхніх дихальних шляхів відвари, настоянки й інгаляції з листя покращують самопочуття хворого. Загоювальні та болезаспокійливі властивості евкаліпта дозволяють застосовувати його при лікуванні уражень слизових оболонок, фурункульозу, ерозії шийки матки, запалення придатків.

Евкаліпт: користь

Користь від евкаліпта полягає в широкому спектрі можливого застосування рослини. Він входить до складу мазей і різних комплексних препаратів, застосовується в якості настоянок, відварів і екстрактів, примочок, полоскань.

Вологі інгаляції листя евкаліпта та ефірне масло рослини використовуються як відволікаючий засіб при невралгіях і ревматизмі. На основі евкаліпта виготовляється велика кількість препаратів, призначених для лікування бронхітів, застуди, грипу, ларингіту, трахеїту. Відхаркувальні властивості евкаліпта полегшують відходження мокротиння при кашлі під час захворювань верхніх дихальних шляхів. Препарати на основі листя евкаліпта призначаються при бронхіальній астмі, абсцес легенів, гострих респіраторних захворюваннях.

Корисні властивості евкаліпта дозволяють включати його як компонент розтирань при люмбаго, радикулітах і плекситах. Активні речовини у складі листя втамовують біль, сприяють зняттю запалення і стимулюють слизові оболонки, тому евкаліпт використовують для лікування гастритів при зниженій кислотності та болю в кишечнику.

У складі діючих компонентів рослини присутня елагова кислота. Природний антиоксидант має антимутагенні, антиканцерогенні й протипухлинні властивості. Також біологічно активні речовини у складі масла евкаліпта служать ефективним антипаразитарним засобом.

Евкаліпт - протипоказання до застосування

Застосовувати будь-які похідні евкаліпта не можна людям з індивідуальною непереносимістю даного компонента. При використанні ефірного масла необхідно дотримуватися рекомендованих лікарем доз. Евкаліпт протипоказаний людям з епілепсією, при високому артеріальному тиску, на хіміотерапії або під час вагітності.

Евкаліпт у косметології

Масло з листя евкаліпта знайшло широке застосування в косметології. Його додають у засоби для зовнішнього застосування. Елагова кислота забезпечує відбілюючий і фотопротекторний ефект. Цинеол активно насичує клітини шкіри киснем, покращує її загальний стан і сприяє зміцненню нігтів і волосся. Також речовина виступає засобом для боротьби з лупою. Листя евкаліпта в косметиці забезпечує антивіковий ефект і природне вирівнювання кольору шкіри. Біологічно активні речовини з його складу стимулюють регенерацію шкірного покриву і загоюють гнійні запалення.

За матеріалами:

1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.

Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.
Евкаліпт прутовидний
Лікарські збори і рослини, згадані в матеріалі